15.09.2021 11:27

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos navštívilo přes padesát tisíc diváků

Jihočeské divadlo přilákalo letos na otáčivé hlediště v Českém Krumlově 52.600 diváků. Odehrálo tam 86 představení, tržby ze vstupenek mělo 47,2 milionu korun. Návštěvnost scény, kde se loni i kvůli covidu nehrálo, byla přes 97 procent. Novinářům to dnes řekli divadelníci. Proti roku 2019 byla letos návštěvnost o 6000 nižší a tržby vyšší. Vstupenky na rok 2022 začne scéna prodávat začátkem října.

Určitou část nové sezony možná nebude hrát divadlo pro školy. Ministerstvo školství nedoporučuje žákům návštěvu kulturních akcí. Zájem diváků o vstupenky na září a říjen do divadla je ve srovnání s rokem 2019 víc než o polovinu nižší, řekl na dotaz ČTK ředitel divadla Lukáš Průdek.

„V létě se nám nebývale dařilo. Z otáčivého hlediště jsme měli docela velkou obavu, nevědělo se, jak budou venkovní produkce omezené (kvůli covidu). Zájem diváků byl ale obrovský," řekl Průdek. Scéna nabídla i sérii Léto s Jihočeským divadlem, kdy pro asi 3000 lidí odehrála 11 představení a 12 operních prohlídek na různých místech s tržbami 1,3 milionu Kč. Zvažuje, že bude pravidelně hrát na zámku Blatná.

Točna v Českém Krumlově přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb. V roce 2019 tam přijelo 58.863 diváků, tržby z prodeje vstupenek byly 43,3 milionu Kč. Loni se kvůli covidu nehrálo, scéna hlediště opravila. Na léto 2022 plánuje do Krumlova premiéry Händelova oratoria Mesiáš a rodinného titulu Úplně celá česká historie. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.

Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Do konce letošního roku plánuje 18 premiér, z toho z minulé sezony přesunulo do nové 13 včetně adaptace románu Jiřího Hájíčka Selský baroko. Z plánovaných zrušilo operu Wintonův vlak. „Přejeme si, abychom všechna představení odehráli v plánovaných termínech, ale může nastat cokoli (v souvislosti s covidem), zvlášť po volbách. Máme připravený záložní plán, projekty, které využívají on-line prostor. Doufám, že omezení nebudou tak fatální, abychom byli nuceni představení rušit," řekl Průdek.

Letos spustilo divadlo on-line prodej předplatného. Zatím prodalo 212 kusů předplatného na aktuální sezonu. Na září a říjen je nyní prodaných 1200 vstupenek na všechny tituly, zatímco předloni v polovině září to bylo 2800 lístků.

Určitou část roku zřejmě nebude hrát Malé divadlo pro školy. Návštěvu divadel nedoporučují ředitelé škol. „Bohužel to nedoporučuje ani ministerstvo školství, což je daleko větší problém, protože pokud ministerstvo označuje oblast kulturního vzdělávání za zbytnou, je to z principu špatně. Nechápu, jak to že školní plavání má výjimku a jakákoli kulturní aktivita ne," řekl Průdek.

Loni zakončilo divadlo hospodaření se ztrátou 734.000 korun. Do ekonomiky zasáhla koronakrize a chybějící tržby z točny, kde se loni nehrálo. Divadlo loni nabídlo 250 akcí pro 26.612 diváků. Tržby za představení byly 5,44 milionu Kč. Příspěvek od zřizovatele byl 129,4 milionu.

https://www.otacivehlediste.cz/

https://www.jihoceskedivadlo.cz/