23.06.2020 07:32

Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou nabídne i letos několik inscenací

Inscenací Naši Furianti od ochotníků z Kardašovy Řečice zahájí dnes Divadelní společnost Vltavan sezonu na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Nabídne dvě premiéry, komedii Saturnin a fantasy Maškaráda od Terryho Pratchetta. Do konce srpna čekají diváky i tituly Tři mušketýři, Lucerna a Jak jsem vy hrál válku. Pro děti bude hrát Vltavan inscenaci Já, padouch. Na točně hostují i jiné amatérské soubory. Prodána je zatím asi třetina vstupenek. ČTK to řekla členka souboru Vltavan Gabriela Dušková.

Hlavní premiérou, kterou chystá Vltavan, bude komedie Saturnin. Hrát se začne 4. srpna. Scénář vznikl podle knihy Zdeňka Jirotky. „Hodně se čerpá z knížky, čtou se z ní i úryvky," řekla Dušková. Saturnina ztvární Jaroslav Mrzena z Bechyňského divadelního spolku Lužnice. Vltavan s ním léta spolupracuje. „To je Saturnin par excellence. Člověk, který svou přirozeností a životním stylem je Saturnin: ne že by byl sluha, ale elegán, ženám se bude určitě líbit," řekla Dušková.

Druhou premiérou, kterou Vltavan připravil, je fantasy Maškaráda čili Fantom opery, podle knihy Terryho Pratchetta. Nastudovali ji nejmladší členové souboru. Vltavan reprízuje i loňskou premiéru, Jiráskovu Lucernu. Příbramské Divadlo A. Dvořáka přijede s inscenací Jak jsem vyhrál válku, pražské Divadlo Radar uvede Tři mušketýry. „Na place bude 30 lidí, dramaturg Luděk Horký už na točně několikrát dělal. Z Radaru vyšel i Vojtěch Dyk," řekla Dušková. .

Točna, jež vznikla v 80. letech minulého století, má kapacitu 200 míst. Prodáno je 35 procent vstupenek. „Lidé se dozvídají, že otáčivé hlediště v Krumlově nehraje, tak chtějí zkusit nás. Ale starší lidé se bojí, třeba si objednali vstupenky a pak to zrušili," řekla Dušková. Při vstupu na točnu budou povinné roušky a možnost si vydezinfikovat ruce.

Počátky amatérského divadla v Týně sahají do roku 1855. Domovskou scénou Vltavanu se 70 členy je zámecké divadlo. Novou etapu zahájil soubor v roce 1983, kdy jeho členové vybudovali v Bedřichových sadech za dva měsíce otáčivé hlediště. Hraje se na něm od konce června do začátku září a výjimečně v zimě, několik let se tam reprízovala pohádka Mrazík.

Točna v Týně by potřebovala zmodernizovat. Jak řekla Dušková, konstrukce ještě vydrží, ale zlepšení by zasloužilo sezení pro diváky, zázemí herců a kabina techniků, které jsou původní z roku 1983. Týnské ochotníky finančně podporuje Jihočeský kraj a město.

https://dsvltavan.cz/

Autor článku: Václav Koblenc, dr