13.04.2005 00:00

Padl divadelní rekord. Blázinec v prvním poschodí se hraje od premiéry už 20 let ve stejném obsazení

12. dubna 2005 uplynulo přesně 20 let od studentské premiéry komedie Františka Ferdinanda Šamberka: Blázinec v prvním poschodí (1985).

Ta byla poprvé uvedena na učebně pražské DAMU jako semestrální práce studentů 2. ročníku herectví. Aktovka režírovaná Michalem Bartoníkem se nakonec stala samostatně žijícím představením, které se hrálo v domovech důchodců, na chmelových brigádách, studentských klubech a nakonec zakotvila v divadle Disk jako "náhradní" titul při zrušení absolventských představení (1987).

Po odchodu do různých angažmá nastala tříletá pauza, po které se "Blázinec" přestěhoval do Divadla v Řeznické, kde se další 4 roky těšil obrovskému zájmu diváků.

Po další a také delší proluce, která trvala téměř 7 let, se podařilo tuto frašku opětovně oživit na prknech Loutkového divadla Radost v Brně. Tady se již 5. sezónu úspěšně "vyprodává".

A nyní k důvodu mého oznámení: Jedná se o historický "rekord" v délce života inscenace v nezměněném hereckém obsazení!

Celých těch 20 let se na jevišti "potkávají" Barbora Hrzánová, Miroslav Hanuš, Martin Dejdar, Petr Jančařík a u piána stále posedává prof. Milan Dušek.

Pro doplnění: kostýmy před lety i nyní navrhla Katarína Hollá, o produkci se roky staral a fotografie pořizoval Petr Našic, texty k písním napsal Miloš Červinka.

Zdroj: Petr Jančařík, tč. manažer Loutkového divadla Radost

Autor článku: redakce