19.04.2021 17:04

Palác Akropolis uvádí MANI(E)FEST, sérii literárně-divadelních live streamů

Po festivalu hudebních streamů zabydlí pódium Paláce Akropolis básníci, spisovatelé, performeři, umělci a teoretici. Od 18. do 22. dubna probíhá MANI(E)FEST, série live streamů rozdělena do pěti tématických kategorií: performance, prostor, ekologie, literatura a společnost.

Dvacet osobností po dobu pěti večerů skrze své osobní a mnohdy intimní zpovědi představí divákům svoji tvorbu. O své texty a myšlenky se podělí například performerka Markéta Vacovská za doprovodu zpěvačky Never Sol, básník Jonáš Zbořil, umělkyně a performerky Darina Alster a Kateřina Olivová, publicistka Johana Nejedlová ze spolku Konsent, filosofka Alice Koubová, autorka románu Praskliny Klára Vlasáková, architektka a básnířka Anna Beata Háblová a další. Celá Mani(e)fest série se koná pod dramaturgickým patronátem nakladatelky a literární dokumentaristky Barbory Baronové. Účinkující bude možné zdarma sledovat na facebookovém profilu Paláce Akropolis. Více info na www.palacakropolis.cz

Ze skleněné kostky umístěné na jevišti žižkovského paláce zazní po dobu pěti večerů hlasy jedinců, jejichž tvorba je důležitou součástí české společnosti. Mani(e)fest je o skrytých půvabech zákoutích lidského já, které se jako dítě ve stavu údivu vystavuje zvědavým pohledům přihlížejících. Žijeme v době, kdy jsme zavření, často osamělí, bez možnosti přirozené interakce setkávání. Přesto chceme ostatním říci, kdo jsme, co prožíváme, o čem přemýšlíme. Je to svého druhu mánie a manifest zároveň. Mánie, která nemůže být nikdy potlačena., popisují organizátoři sérii čtení a divadelních performance v nichž se představí několik osobností.

Sérii sdílení myšlenek a názorů odstartovala v neděli 18. dubna filosofka Alice Koubová, která se v projektu Slova jako síly zaměřila na pojmy, které se objevují v současných diskuzích o roli kultury ve společnosti a o povaze současné sociální změny. Performerka Markéta Vacovská uvedla intimní výpověď o ztrátě dětí, která vznikla se záměrem podpořit pozůstalé rodiče na jejich dlouhé cestě a jako potřeba autorky mluvit o tabuizovaném společenském tématu. Hudebně ji doprovázela zpěvačka Sára Vondrášková vystupující pod jménem Never Sol. Dále se na prvním večeru Mani(e)festu věnovaném tématu performance představila vizuální umělkyně a pedagožka Darina Alster a Sufján Massalema věnující se slam poetry.

Tématem pondělního večera bude Prostor. Od 19 hodin zahradní architektka Lucie Králíková pracující pod značkou efemér přečte ze své sbírky Svátosti, která je autentickým poetickým deníkem spojujícím literárně stylizované dokumentární zápisy s uměleckou a experimentální fotografií. Dramaturgyně a spisovatelka Klára Vlasáková se s diváky podělí o kapitolu ze svého loňského románu Praskliny. Architektka a básnířka Anna Beata Háblová si pod názvem Perforovaná a performovaná architektura pro diváky připraví mix autorského člení, slam poetry a performance. Performerka a umělkyně Kateřina Olivová, která společně s Darinou Alster vede na AVU ateliér Nových médií 2 uvede performance Závažná, kde zprostředkovává zkušenosti z veřejného prostoru a sdílí osobní postoje jazykem, který není lehce interpretovatelný.

Třetí večer nese téma ekologie a o svoji tvorbu se podělí biolog Jiří Sádlo, který přečte ze svých textů o vnější Praze. Básník a publicista Jonáš Zbořil přiblíží svojí sbírku Nová divočina, která vyšla v loňském roce. Za svůj básnický debut Podolí byl nominován na Magnesii Literu a Cenu Jiřího Ortena. Dalším vystupujícím je Michaela Hadravová, která mimo jiné vydává knihy v družstevním nakladatelství IDEA a na Mani(e)festu uvede projekt Nakreslit jiný svět, kde promluví o tom, že staré modely nefungují, potřebujeme nové myšlenky a ideje, abychom zastavili narůstající nerovnosti ve společnosti i klimatickou krizi. Provokativní básnickou skladbu ERTH, kterou napsala Olina Stehlíková uvede výtvarník, básník a performer Aleš Kauer, který je rovněž zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent a organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení.

Vše, co zazní na středečním večeru bude zaštítěno tématem Literatura. Básnířka a spoluzakladatelka Platformy Knihex Anna Štičková představí divákům bibliodiverzitu a její význam pro českou literaturu, kdy promluví o odpovědném a udržitelném přístupu ke knihám. Básník a herec Ondřej Macl oceněný Cenou Jiřího Ortena na Mani(e)festu promluví o projektu Jste moje děti. Další držitelkou Ceny Jiřího Ortena je spisovatelka Alžběta Stančáková která divákům mimo jiné nastíní, že pokud chceme kvalitní literaturu, musíme vzít v potaz i podmínky, v nichž vzniká. To, že je tělesnost nedílnou součástí člověka, připomene v povídce Játra ředitel Paláce Akropolis a režisér divadelního souboru Spitfire Company Petr Boháč.

Poslední večer s podtitulem Společnost uvede právnička a publicistka Šárka Homfray, která se mimo jiné zabývá nerovným zacházením a diskriminací, genderovými aspekty práva a světa práce. V Paláci Akropolis promluví na téma Společnost (ne)rovnosti a mýtus meritokracie. Spisovatel a editor Marek Torčík přečte ze své chystané prozaické knihy Rozložit paměť. Publicistka Johana Nejedlová je zakladatelkou spolku Konsent, který se věnuje boření mýtů o sexu a sexuálním násilí. Na Mani(e)festu uvede Mýty o sexu – ukázku z chystaného společného projektu s Barush Maush, který vyvrací zažité, ale vědecky vyvrácené představy o sexu a sexualitě. Celou sérii zakončí sólovým koncertem na kytaru básník, písničkář a režisér Jakub Čermák vystupující pod jménem Cermaque. V písních se pravidelně vrací k sociálním i environmentálním tématům a k možnostem naděje v současném světě.

MANI(E)FEST
18. – 22. 4. 2021 / Palác Akropolis / Livestream

Na Facebooku Palace Akropolis


HARMONOGRAM

18. 4. MANI(E)FEST – PERFORMANCE

  • 19:00 – 20:00 / Alice Koubová + Markéta Vacovská (+ Never Sol)
  • 20:00 – 21:00 / Sufján Massalema + Darina Alster

19. 4. MANI(E)FEST – PROSTOR

  • 19:00 - 20.00 / MANI(E)FEST: Lucie Králiková + Klára Vlasáková
  • 20:00 - 21:00 / MANI(E)FEST: Anna Beata Háblová + Kateřina Olivová

20. 4. MANI(E)FEST – EKOLOGIE

  • 19:00 – 20:00 / MANI(E)FEST: Jiří Sádlo + Jonáš Zbořil
  • 20:00 – 21:00 / MANI(E)FEST: Michaela Hadravová + Aleš Kauer

21. 4. MANI(E)FEST – LITERATURA

  • 19:00 – 20:00 / MANI(E)FEST: Anna Štičková + Ondřej Mácl
  • 20:00 – 21:00 / MANI(E)FEST: Petr Boháč + Alžběta Stančáková

► 22. 4. MANI(E)FEST – SPOLEČNOST

  • 19:00 – 20:00 / MANI(E)FEST: Šárka Homfray + Marek Torčík
  • 20:00 – 21:00 / MANI(E)FEST: Johana Nejedlová + Jakub Čermák
Autor článku: Kateřina Sochací

Palác Akropolis uvádí MANI(E)FEST, sérii  literárně-divadelních live streamů

Festivaly

24.04.2024

V rámci oslav Mezinárodního dne tance vystoupí 450 tanečníků dvanácti národností

Blíží se třídenní oslavy Mezinárodního dne tance, celosvětově uznávaného svátku vyhlášeného UNESCO. „Republiku roztančíme flashmobem, celodenním tanečním programem a dvěma gala představeními,“ říká iniciátor akce ze společnosti Art 4 People a choreograf letošní řady StarDance Martin Kolda.

24.04.2024

Přístav 18600 vstupuje do své 10. sezony

Už 10 let ožívá prostor někdejšího vlakového seřadiště na vltavském břehu v Karlíně kulturou, vzděláním i sportem. Pod názvem Přístav 18600 zde vzniká živý park, veřejně přístupná zeleň pro Karlín i širší okolí. Letošní jubilejní sezónu zahájí pražské soulovo-funkové seskupení Rising Spirits.

24.04.2024

ProART Festival 2024 už pojednadvacáté rozzáří česká a moravská města, letos s mottem ŠIŘTE KRÁSU

ProART Festival představuje svůj XXI. ročník s mottem „Šiřte krásu“. Festival opět přichází s uměleckými dílnami a večerním multižánrovým programem ve městech Kačina, Moravský Krumlov, Brno, Praha, Jičín, Slavonice a Olomouc. Workshopy otevřené pro veřejnost i profesionály nabídnou široký výběr oborů včetně tance, herectví, zpěvu, fotografie, psaní a hudby. V rámci večerního programu se můžete těšit na představení jednotlivých lektorů, hostujících umělců a představení ProART Company.