24.04.2012 09:51

Palestinci se bavili nad Shakespearovým Richardem II.

Palestinská divadelní společnost Aštar sklidila ohromný úspěch s dramatem Richard II. Williama Shakespeara. Uvedla ho na nádvoří pobořeného paláce z 8. století v Jerichu a v květnu by ho měla zahrát v londýnském divadle Globe. Diváky i tvůrce zaskočilo, do jaké míry je hra ze 16. století aktuální, napsala agentura Reuters.    

Hrálo se v klasické arabštině, ovšem kostýmy byly současné. Herci na sobě měli vojenské uniformy s metály a odznaky moci arabských vládců, kteří byli svrženi loňskými nepokoji.    
Když se králův bratranec Jindřich Bolingbroke, netrpělivě dychtící po trůnu, ptal Richarda: "Souhlasíš s tím, že odevzdáš korunu?" a panovník se zajíkal odpovědí: "Ano, ne. Ne, ano," vypuklo obecenstvo v burácivý smích. Lidé si vzpomněli na někdejší prezidenty Egypta a Jemenu Husního Mubaraka a Alího Abdalláha Sáliha a jejich manévry před odstoupením.    
Samolibého Muammara Kaddáfího zase poznali v králově naříkání před zrcadlem: "Toto byla ta tvář, při pohledu na niž lidé mhouřili oči podobně, jako když hleděli do slunce?"     "Ohromilo nás, jak hluboko do lidské psychologie ta hra zasahuje. Zdá se, že lidé ani politici nejsou schopni se poučit. Opakují své chování a my si uvědomujeme, do jaké míry se ta hra podobá dnešku," řekla herečka a producentka Imán Aúnová. Tento dojem je o to zvláštnější, že text i dramatizace zůstaly téměř původní.    

Vloženo bylo jenom několik scén, které měly drama propojit s dneškem. Například ta, při níž dav mávající prapory vtrhne do paláce s řevem: Lidé chtějí Bolingbroka! Všichni v tom poznali scény ze současného Bahrajnu, kde demonstranti v podobném výjevu volají: Lidé chtějí odstoupení vlády!    
A pak je tu také reminiscence na poměry v Sýrii, když nešťastná královna vyslechne rozhovor zahradníků o tom, že král bude co nevidět svržen. "Proč se vždy všechno dozvím jako poslední? To jediné, o čem se dnes mluví, je politika," lamentuje královna alias syrská první dáma Asma Asadová. Herci nepochybují o tom, že podobně jako oslovili domácí publikum, osloví i diváky v Londýně.

Autor článku: ČTK: sva, lep