28.01.2021 14:28

Palmovka otvírá nový rok mezinárodní výzvou pro umělce

Projekt FACE TO FAITH v Divadle pod Palmovkou startuje otevřenou výzvou pro umělce a on-line konferencí na téma V co věříme? (What do we believe in?). Divadlo pod Palmovkou je jedním ze sedmi partnerů, kteří společně realizují mezinárodní projekt s názvem FACE TO FAITH. Další partnerské instituce jsou ve Finsku, Německu, Itálii, Polsku, Ukrajině a také v Izraeli. Celý projekt je spolufinancován z programu Evropské Unie Kreativní Evropa a Divadlo pod Palmovkou se tak stalo jednou ze sedmi českých organizací, které uspěly v projektech evropské spolupráce v roce 2020.

„Cílem celého projektu je pochopení významu víry v evropské společnosti prostřednictvím divadelních projektů a konferencí. Naší první aktivitou je dnešní vyhlášení otevřené výzvy pro umělce, kterou zveřejňujeme např. na webových stránkách a sociálních sítích divadla, ale i dalších kanálech. Ve výzvě hledáme mezinárodní tvůrčí tým složený z režiséra, dramaturga a výtvarníka, kteří nám předloží své nápady a projekty týkající se tématu víry,“ říká ředitel a umělecký šéf divadla Michal Lang a dodává: „Pro účastníky je to šance, jak mohou vstoupit na mezinárodní divadelní scénu.“ Uzávěrka otevřené výzvy je stanovena na 7. března 2021. Projekty hlásící se do Divadlo pod Palmovkou by měly zapadat do následujících tematických okruhů: Konspirační teorie a fake news, Víra versus zdravý rozum, Noví mučedníci a kazatelé a Chaos versus řád. Každý ze sedmi partnerů však v otevřené výzvě předkládá své vlastní tematické oblasti a inscenátoři se mohou ucházet o instituci, která je pro ně z hlediska jejich tématu a kontextu nejrelevantnější. Následně mezinárodní tým kurátorů vybere celkem sedm projektů, které budou v rámci projektu FACE TO FAITH skutečně realizovány a po premiéře v příslušné instituci bude mít uskutečněný projekt alespoň jedno hostující představení v dalším partnerském městě.

Jako doprovodný program projektu proběhne v pátek 5. února od 10:00 hodin v živém přenosu na facebooku mezinárodní konference What do we believe in? V dopoledních hodinách promluví o projektu a svých aktivitách jednotliví umělečtí šéfové všech sedmi partnerských institucí. Odpolední blok se bude věnovat představení společného filmového dokumentu, který ukáže osobitý pohled na víru obyvatel jednotlivých zemí. Konferenci bude možné zhlédnout na FB stránkách FACE TO FAITH a později také ze záznamu. „V původním projektu jsme plánovali živou mezinárodní konferenci, ale i tento projekt musí reagovat na pandemickou situaci, a proto bude konference on-line. Věříme, že téma i mezinárodní účast zaujmou širokou veřejnost a že se budeme navzájem inspirovat a rozšíříme si obzory,“ sděluje manažerka projektu Barbora Prokopová.

Mezinárodní projekt FACE TO FAITH aktivně začal zahajovací schůzkou, která proběhla prostřednictvím třídenního on-line zasedání. Na něm partneři společně diskutovali o důležitosti tématu víry pro společnost a domluvili se na dalších aktivitách a milnících, které je v projektu čekají.  Veškeré projektové aktivity je možné sledovat na internetových stránkách http://face-to-faith.eu/

www.podpalmovkou.cz

Autor článku: Markéta Hanušová

Palmovka otvírá nový rok mezinárodní výzvou pro umělce

Zprávy

23.04.2021

Vláda projednala plán obnovování i kulturního života

Chystané obnovení činností, chodu služeb a veřejného života rozdělila do tzv. balíčků na základě předpokládaného poklesu výskytu nových případů nemoci COVID-19. Podle nového plánu se pro kulturu nejdříve otevřou muzea, galerie a památky. O konkrétních podmínkách jedná ministr kultury Lubomír Zaorálek s rezortem zdravotnictví.

22.04.2021

Firmy podnikající v živém umění již mohou žádat o dotace ve výzvě 3.3 z programu COVID – Kultura

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo ve čtvrtek 21. dubna přijímat žádosti ve výzvě 3.3 programu COVID – Kultura, kterou připravilo ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK). O dotaci mohou žádat firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Žádosti je možné podávat do 30. června 2021. 

22.04.2021

Nový Dům tanečního umění v pražském Braníku otevře své brány letos v srpnu

Na sklonku léta bude v nově zrekonstruovaném neorenesančním areálu bývalého Branického pivovaru otevřen Dům tanečního umění Praha. Památkově chráněná budova z konce 19. století má velkorysé prostorové dispozice. Nabídne vynikající podmínky vzdělání v oboru tanec a kontinuální činnost profesionálních nezávislých tanečních souborů. Studentům tance umožní využít nabídku dlouhodobých stáží v profesionálních souborech, tedy praktické propojení vzdělávání s profesionální praxí.