14.05.2009 00:00

Památník písemnictví představuje české autory známé v zahraničí

Praha 14. května (ČTK) - Pětici významných českých spisovatelů, jejichž dílo podle pořadatelů přispělo k propagaci české kultury ve světě, se věnuje nová výstava v pražském letohrádku Hvězda. Pořádá ji u příležitosti předsednictví České republiky v Evropské unii Památník národního písemnictví, který pro ni vybral osobnosti Jaroslava Haška, Karla Čapka, Jaroslava Seiferta, Bohumila Hrabala a Václava Havla. Výstava nazvaná Literatura bez hranic potrvá do 1. listopadu. 

Chce především odpovědět na otázky, čím se pětice českých spisovatelů zapsala do dějin světové literatury a jak se jim podařilo zaujmout čtenáře za hranicemi jejich vlasti. Z pěti klasiků českého novodobého písemnictví se první čtyři narodili a někteří i vyrostli v ovzduší habsburského mocnářství. Ještě v roce 1935 měl Karel Čapek dojem, že si česká literatura nezískala patřičný zahraniční ohlas. 

Přesto souvislosti české literatury s okolním světem jsou podle autorek výstavy o to patrnější, oč méně se o nich hovoří. Bezprostředně se to týká bytostného evropského vlivu na tvorbu Jaroslava Haška, Karla Čapka a Jaroslava Seiferta nebo průkazné směřování k surrealismu a existencialismu v knihách Bohumila Hrabala. O sepětí dramatické tvorby Václava Havla s poetikou absurdního divadla není pochyb. 

Nejvyšší pocty však podle nich česká literatura dosáhla v roce 1984, kdy básník Jaroslav Seifert jako první a dosud jediný český spisovatel obdržel Nobelovu cenu. 

Autorky výstavy Marta Dandová, Věra Dyková, Jarmila Schreiberová a Hana Vaníčková vybíraly spisovatele na výstavu nejen z hlediska jejich ohlasu v zahraničí, ale i se snahou představit veřejnosti sbírky literárního archivu Památníku národního písemnictví. Autorem výtvarného řešení výstavy je architekt David Vávra a její grafické zpracování vytvořilo Studio Najbrt. 

hrm hj

Autor článku: ČTK