08.10.2022 22:12

Pardubické Mladé divadelní studio LAIK uvede derniéru Kytice

Mladé divadelní studio LAIK, působící už téměř deset let při Východočeském divadle Pardubice pod vedením herce Zdeňka Rumpíka, uvede v neděli 9. října na velkém jevišti Městského divadla derniéru Erbenovy Kytice, kterou pro starší členy LAIKu dramatizovala dramaturgyně souboru Kristýna Plešková.

„Laikovské“ zpracování Kytice zavádí publikum do malé české vesnice za učitelem místní jednotřídky, s nímž diváci prožijí jeden rok jeho života. „Tamní žáci jsou hraví a výměnou za historky vyprávěné panem učitelem přinášejí vlastní, které zaslechli ve vesnici, v kostele či jen tak mimochodem od rodičů. Před našima očima tak ožívají hororové balady Karla Jaromíra Erbena, mezi nimiž se rozkrývají i další příběhy,“ přibližuje děj Kristýna Plešková.

„Naše adaptace představuje v jedné inscenaci všechny Erbenovy balady, což bylo jistou výzvou. Některé jsou zpívané, někde je hodně symboliky. Celou hru doprovází originální stínohra, pár výstupů vypadá vážně děsivě a dramaticky,“ doplňuje jeden z protagonistů David Kopecký.

Po poslední oponě Kytice zůstane na repertoáru Studia LAIK ještě muzikál o dětech bez domova Showtime a pohádka O ztraceném Večerníčkovi, která už ale také spěje k derniéře. Členové souboru v současné době zkouší další dva tituly – pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků, kterou představí ještě během stávající sezóny, a inscenaci Přestupní stanice: Strach, jež bude mít premiéru v září 2023.

https://www.vcd.cz/dale-nabizime/studio-laik

Autor článku: Radek Smetana

Pardubické Mladé divadelní studio LAIK uvede derniéru Kytice

Amatérské divadlo

21.03.2023

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník přehlídky Loutkářské jaro

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník Loutkářského jara. Nabídne šest loutkových představení určených především pro nejmenší děti. Pětice zúčastněných souborů se bude ucházet o možnost zúčastnit se Loutkářské Chrudimi.

21.03.2023

Festival PLÁCEK: divadelní platforma pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol v Brně

V Brně se v dubnu opět otevře pole pro komunitu studentů středních divadelních škol Festival PLÁCEK (Brno 20. 3. 2023) Už druhým rokem se Brně v jarním čase otevírá prostor Festivalu PLÁCEK, jako divadelní platformy pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol, letos s titulem Plácek.23 a tématem spawn jímž se tvůrci festivalu snaží zaměřit na enviromentální cítění, ve vztahu člověk (tvůrce) x prostor, jakožto místo které nás obklopuje, spoluutváří tak jako my utváříme jej.

15.03.2023

Jen do konce března je možné podávat přihlášky do dalšího ročníku stipendijní Akademie MenART pro mladé talenty

Akademie MenART již po šesté nabízí talentovaným žákům a studentům uměleckých škol a jejich pedagogům možnost spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény. Přihlášky pro nadcházející školní rok je možné podávat jen do 31. března. Program je pro žáky i jejich pedagogy zdarma na základě uděleného stipendia. V novém ročníku se do programu zapojilo šestnáct předních umělců z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního
a výtvarného oboru, kteří budou po celý školní rok pracovat se studenty a jejich pedagogy.