28.08.2007 00:00

Pardubičtí herci zahájí novou sezónu na Kunětické hoře

Herci Východočeského divadla Pardubice se opět po prázdninách vracejí na Kunětickou horu na vyhlídku hradu, kde zahájí již 98. divadelní sezónu pardubického stánku Thálie.

V nově zbudovaném amfiteátru diváky čeká oblíbený muzikál Malované na skle o lásce, svobodě a kamarádství, který režíroval Jiří Seydler. V hlavních rolích hrají Josef Pejchal nebo Ladislav Špiner, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a Stanislav Lehký j. h.

Od svého vzniku patří Malované na skle k hitům na českých, slovenských a polských scénách. V Pardubicích se však tato zbojnická komedie se zpěvy nikdy nehrála, až nyní a v novém úžasném překladu, spíše přebásnění Jarka Nohavici.

Je to komedie trošku mezinárodní, protože hlavní postavou je Jura Jánošík, který putoval po horách na slovensko-polském pomezí. A tak si legendu vzali za své polští autoři Ernest Bryll a Kateřina Gärtnerová a napsali hru velmi vtipnou a navíc obdařenou spoustou tak skvělých písniček, jaké jsou třeba v podobné české hře Balada pro banditu.

Režisér Jiří Seydler říká: „Malované na skle bylo od začátku připravované jak do kamenného divadla, tak na ten kopec za Pardubicemi. Mám dojem, že se skoro víc hodí do exteriéru. Ani nejlepší scénograf nevymyslí lepší kulisu než hvězdy, zříceninu hradu, trávu a stromy. Proto jsme se rozhodli inscenovat tuhle hru hodně blízko k folklóru, aby v přírodě moc ´nerušila´.“

Herci před prázdninami na Kunětické hoře odehráli již šest představení, která nadchla nejen diváky, ale i nováčka pardubického hereckého souboru Ladislava Špinera: „Na Kunětické hoře jsem hrál poprvé a musím říct, že je to úžasný prostor s trochou té historické magie, kterou lze jen těžko prohlédnout. Hrát venku mě neskutečně baví, už jsem to zažil s opavským divadlem, se kterým jsme hráli na zámku v Hradci nad Moravicí. Ale hrad Kunětická Hora je přeci jen o pár století starší, a to je právě to magické, co při hraní člověk vnímá. A myslím si, že i diváci jsou tímto prostředím ovlivněni a příjemně naladěni. Při hraní venku se můžou používat věci, které v divadle jednoduše nejdou. Třeba kůň. Ten v divadle těžko projde po jevišti, ale venku je to něco jiného.“

Poslední letošní představení Malovaného na skle na rondelu hradu Kunětická Hora se uskuteční již tento víkend 31. srpna a 1. a 2. září od 19.00 hodin a následně pak příští víkend 7., 8. a 9. září rovněž od 19.00 hodin.

Radek Smetana

Public Relations VČD Pardubice

Zdroj: smetana@vcd.cz

Autor článku: Informace z divadel