31.08.2017 12:13

Pardubičtí začínající herci vyráží na hiphopový Výlet

Východočeské divadlo Pardubice tuto neděli 3. září uvede první premiéru nové sezóny. Neodehraje ji však domácí soubor, ale začínající herecké talenty Mladého divadelního studia LAIK, jehož starší členové nastudovali pod vedením vedoucího studia a člena pardubického ansámblu Zdeňka Rumpíka komedii Výlet z pera Willyho Russella.

Děj, doprovázený hiphopovou hudbou Daniela Fikejze, se na první pohled může zdát banální. Paní Kayová bere své žáky na zájezd za zdi domovské školy. Co se ale může jevit jako jednoduché a prosté, se v příběhu ukazuje jako složité a záludné. Školáci si projdou různými trapasy, prvními láskami a samozřejmě vyvedou i řadu rošťáren – to vše je protkáno nejen humorem, ale i spoustou zásadních témat, která se otevírají dnes a denně v našich běžných životech. „Ve Výletu se dotýkáme ožehavých a velmi současných problémů jako užívání drog, šikany, chudoby, vyloučení ze společnosti,“ upřesňuje Zdeněk Rumpík, jenž má s mladší částí svého souboru zároveň rozpracovanou pohádku Dany Bartůňkové Kašpárek a drak, která bude mít premiéru v neděli 19. listopadu.

Mladé divadelní studio LAIK působí při Východočeském divadle již čtvrtou sezónu. „Důvod pro založení takového studia pro mladé lidi byl prostý. Chtěl jsem vytvořit soubor, který by pravidelně připravoval různé divadelní projekty a pomocí nich rozvíjel ve svých členech kreativitu, fantazii a také jejich osobnost, zdravou sebedůvěru i smysl pro vzájemnou kooperaci. Spolupráce s profesionální scénou v nich navíc podporuje jejich kladný vztah k divadlu a k umění obecně,“ říká Zdeněk Rumpík, který v současnosti vzdělává na 60 začínajících herců, s nimiž každoročně připraví alespoň dvě inscenace. Vzpomeňme například muzikál Výtečníci, Jiráskovu Lucernu či pohádky O Vendulce a Vitouškovi nebo Zrzounkova dobrodružství. Vedle vlastních inscenací se členové LAIKu zapojují i do titulů Východočeského divadla (např. Kráska a zvíře, Hoří, má panenko!, Lovecké scény z Dolního Bavorska či naposledy Rasputin).

http://www.vcd.cz/

Autor článku: Radek Smetana

Pardubičtí začínající herci vyráží na hiphopový Výlet

Amatérské divadlo

08.07.2018

Mezinárodní konference Umění žije! Amatérské umění v Evropě

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci se Střediskem kulturních služeb města Svitavy si Vás dovolují pozvat na mezinárodní konferenci Umění žije! Amatérské umění v Evropě, která se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ve dnech 20. a 21. září 2018 v Multifunkčním centru Fabrika Svitavy, Wolkerova alej 92/18, Svitavy. 

28.06.2018

Divadelní Piknik Volyně nabídne nejlepší amatérské činoherní inscenace

Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel, se letos uskuteční ve dnech 29. 6. – 7. 7. 2018. V jeho programu se objeví 22 nejlepších inscenací letošní sezóny, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých z 18 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes 100 souborů.

28.06.2018

Cena Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity Jaroslavu Provazníkovi

Ve dnech 8. – 14. 6. 2018 proběhla ve Svitavách 47. celostátní přehlídka a dílna dětských recitátorů a 47. celostátní přehlídka dětského divadla Dětská scéna 2018. V sobotu 9. června 2018 v rámci přehlídky předal vedoucí oddělení kulturně výchovných aktivit MK Václav Appl spolu s ředitelkou NIPOS Lenkou Lázňovskou Cenu Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity prof. Mgr. Jaroslavu Provazníkovi za celoživotní zásluhy o rozvoj oboru dramatické výchovy dětí a mládeže, dětského divadla a přednesu.