02.05.2017 12:36

Past na myši Agathy Christie – slavná hra slavné autorky v Divadle J. K. Tyla

Past na myši – slavná hra Agathy Christie se poprvé objeví na repertoáru plzeňského Divadla J. K. Tyla. Inscenace vyhledávané režisérky Martiny Schlegelové bude mít ve Velkém divadle premiéru 6. května. Tvůrci slibují napínavou podívanou a také atmosféru typickou pro dílo „královny detektivek“.

Agatha Christie získala za své dílo od Alžběty II. šlechtický titul a v počtu prodaných děl ji předčí jen Shakespeare, její knihy byly přeloženy do 103 jazyků. Past na myši měla světovou premiéru v Londýně v roce 1952 a od té doby se zde hraje dodnes, jako nejdéle nepřetržitě hraná inscenace je dokonce zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů. Po dobu jejího scénování platí zákaz uvést titul na Broawayi a převést jej do filmové podoby, to pro plzeňskou inscenaci znamená nespornou výhodu – diváci sice vědí o věhlasu této hry, ale vyústění příběhu je většině z nich utajeno. Děj se odehrává v nově otevřeném penzionu U Klášterní studny, sněhová bouře a odříznutý kabel elektrického vedení vytvářejí izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství i komplikované vzájemné vztahy. Jasné je jen to, že někdo se chce pomstít za zločin spáchaný před léty na bezbranných dětech.

Past na myši se v DJKT bude hrát poprvé, dílo Agathy Christie se zde objeví po 40 letech. „Plzeňská činohra už uvedla v roce 1977 dramatizaci detektivky A. Christie Vražda na faře,“ připomněla Marie Caltová, která je spolu s Vladimírem Čepkem dramaturgyní inscenace. Nabídku k režijnímu hostování přijala Martina Schlegelová, vyhledávaná divadelní i rozhlasová režisérka, umělecká šéfka divadla Letí, kde uvedla například velmi oceňovanou inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku), a budoucí šéfka činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Jak uvedla režisérka, mimo jiné milovnice britské literatury a překladatelka anglicky psané dramatiky, měla by inscenace evokovat atmosféru typickou pro detektivky Agathy Christie, jež je považována za nejlepší autorku tohoto žánru všech dob. „Citujeme dobové filmy ve scénografii i v hudbě, jejímž autorem je Jan Čtvrtník,“ říká režisérka a dodává: „Hlavně by to měla být ‚stará dobrá Agatha‘.“  Návrh scénografky Pavly Kamanové znázorňuje velkou funkcionalistickou halu. „V první polovině hry skrze obrovská francouzská okna nahlížíme do haly penziónu U Klášterní studny. Všechny postavy jsou za sklem jako v pasti, nemohou uniknout našim pohledům. Vidíme tak dokonce i jednu vraždu,“ prozrazuje režisérka. K době vzniku díla odkazují i kostýmy Anety Grňákové.

Manželský pár Ralstonových ztvární Klára Krejsová a Marek Adamczyk, seržanta Trottera Marek Mikulášek, v dalších rolích se představí Monika Švábová, Kamila Šmejkalová, Pavel Pavlovský, Jaroslav Matějka a Ondřej Rychlý.

www.djkt.eu

Autor článku: Michaela Svobodová