08.02.2007 00:00

Patronem Evropských dnů opery bude v Ostravě Jarek Nohavica

Ostrava 8. února (ČTK) - Patronem Evropských dnů opery, které se budou 16. až 18. února konat v ostravském Národním divadle moravskoslezském, bude písničkář Jarek Nohavica. Loni získal několik cen za přebásnění Mozartovy opery Cosi fan tutte. Součástí dnů bude v Ostravě den otevřených dveří či slavnostní představení. ČTK to řekla mluvčí divadla Pavla Březinová.

Evropské dny opery pořádá mezinárodní organizace Opera Europa, která sdružuje téměř stovku operních domů. "Cílem těchto dní je oslavit čtyřsté narozeniny opery. Při této příležitosti chceme ukázat operu jako živou formu umění, která není jen pro vyvolené, ale naopak je schopna oslovit široké spektrum diváků," řekla Březinová. Dodala, že hlavním centrem operního umění bude v únoru Paříž, kde se budou odehrávat desítky akcí, představení či workshopů.

Nohavica se patronem dnů v Ostravě stal především díky tomu, že přebásnil do češtiny Mozartovu operu Cosi Fan Tutte. Národní divadlo moravskoslezské ji uvedlo v premiéře loni na jaře. Za přebásnění původního italského libreta kontroverzního, kdysi pro nemorálnost odsuzovaného díla, Nohavica získal Cenu Sazky a Divadelních novin.

V rámci Evropských dnů opery připravilo vedení divadla na 17. února den otevřených dveří pro malé návštěvníky. Předtím se uskuteční workshop dětských sborů a světová premiéra hudební hry Ngoa-É napsané na motivy některých Ezopových bajek. V neděli 18. února se zájemci mohou znovu podívat na Cosi fan tutte. "Po představení se diváci mohou s Jaromírem Nohavicou a protagonisty opery setkat ve foyer Divadla Antonína Dvořáka," řekla mluvčí.

Podrobný program dnů zájemci najdou na internetových stránkách divadla www.ndm.cz.

David Moravec snm

Autor článku: ČTK