02.09.2019 09:46

Pátý ročník Divadelního Festivalu Kutná Hora proběhne 6. a 7. září

Pátý ročník Divadelního Festivalu Kutná Hora (DFKH 2019) začíná již příští pátek. Festival se bude odehrávat především v prostoru Sedleckého pivovaru v Kutné Hoře a přinese přehlídku českého i mezinárodního nezávislého divadla. Společným prvkem všech tvůrců je důraz na současná aktuální témata, každý ale využívá jiné principy tvorby. Diváci se tak mohou těšit na činohru, pohybové divadlo, autorskou improvizaci či polský „trash theatre“.

Na prezentaci nezávislého divadla se zaměřením na aktuální témata dnešní společnosti a autorskou výpověď se festival soustřeďuje již od svého vzniku a každý rok přináší to nejlepší z této divadelní oblasti. Letošního ročníku se zúčastní například pražské A Studio Rubín, olomoucké Divadlo na cucky, divadelní spolek Jedl, umělecká skupina Spitfire Company či bratislavské divadlo S.T.O.K.A. Zahraniční část festivalu rozšíří varšavský soubor Teatr Bestemmia a turínští Il Mutamento Zona Castalia.

„Divadlo X10 je součástí festivalu od samého počátku, nejprve jako pravidelný host, poté spolupořadatel a od letošního roku už je festival plně v naší režii,“ říká Lenka Havlíková, ředitelka Divadla X10. „Tímto ročníkem dostává festival také punc pracovního uměleckého festivalu. Rádi bychom, aby se festival stal výjimečnou možností pracovního setkání, a to nejen obdobně zaměřených umělců a souborů z České republiky i zahraničí, ale i nastupující studentské generace. Do budoucna aspirujeme na to stát se ,podzimní divadelní školou‘, a to nejen pro umělce a studenty samotné, ale i pro širokou veřejnost, které umožníme nahlédnout přímo do tvorby zúčastněných,“ doplňuje Havlíková.

Stejně jako v předchozích ročnících, i letos bude festival zakončen inscenací připravenou přímo pro něj samotný. Tentokrát půjde o druhý díl trilogie Kultu hanby s názvem Slibuju kecám v režii Petra Uhlíka. Autorská inscenace sestavená z básní Kultu hanby navazuje na performance Hlupáci, proberte se, kterou toto uskupení uvedlo v Divadle X10. Pro prostor X10 bude také tato inscenace po své premiéře na festivalu nově adaptována.

Kromě přehlídky nezávislého divadla v prostorách pivovaru čeká diváky doprovodný program v podobě diskuzí s režiséry či debat se zahraničními hosty. Mimo to nabídne festival volně přístupná představení pro děti na Palackého náměstí v podání loutkových divadel LokVar a Toy Machine.

www.kutnahorafestival.cz

Autor článku: Barbora Koláčková