16.06.2015 12:43

Performing Prague představí to nejzajímavější, co se na českých scénách zrodilo během posledních sezón

Přehlídka PERFORMING PRAGUE 2015 organizovaná Institutem umění – Divadelním ústavem je koncipována jako doprovodný večerní program 13. ročníku Pražského Quadriennale (PQ). Jejím základním posláním je představit zahraničním odborníkům a hostům PQ´15 to nejzajímavější, co se během posledních sezón v českém divadle a tanci zrodilo. Během jedenácti dnů se odehraje přes šedesát představení, všechna jazykově bezbariérová nebo titulkovaná do anglického jazyka.

Performing Prague zavede diváky jak do renomovaných pražských scén jako je Divadlo Na Zábradlí nebo Divadlo Archa, tak do ne primárně divadelních prostor jako jsou například garáže Národního divadla nebo České muzeum hudby. Žánrově je přehlídka neméně různorodá: nabízí současný tanec, loutky, fyzické divadlo, multimediální projekty, operu i site-specific dokument. Doporučujeme rezervovat vstupenky s dostatečným předstihem – Alfred ve dvoře uvádí (mimo jiné) performance pro jednoho diváka, v MeetFactory vás zase v rámci představení ubytují přes noc.

Kromě návštěvníků Pražského Quadriennale je přehlídka určena cizincům žijícím v Praze, respektive v České republice, kteří se do českých divadel kvůli jazykové bariéře často nedostanou. Performing Prague tak nabízí příležitost navštívit jinak nedostupná představení. Podpora překladů představení (např. formou titulků) je jedním z nástrojů propagace českého divadla do zahraničí, kterému se IDU dlouhodobě věnuje. Na Performing Prague také přijíždí na pozvání IDU řada uměleckých ředitelů divadel či dramaturgů festivalů, přehlídka tak plní i funkci showcasu českého divadla. Jsme rádi, že naše pozvání přijalo přes deset zahraničních hostů, kterým při příležitosti PQ 2015 zprostředkujeme přímý kontakt s českým scénickým uměním i jeho tvůrci. Do Prahy tak již za pár dní přijedou například Sven Till z Fabrik Potsdam z Dánska, Igor Matiiv z Molody Theatre Kiev z Ukrajiny, ale i Vallejo Gantner ze slavného newyorského festivalu Coil, nebo Keiko Miyamura z Tokyo Metropolitan Theatre.

Kompletní program Performing Prague je k dispozici na webu PQ 2015 (www.pq.cz ), aktuální informace jsou dostupné na Facebooku IDU (www.facebook.com/IDUPraha). Vstupenky na jednotlivá představení si mohou diváci rezervovat přímo v divadlech.
 

Doporučená představení:

  • Divadlo Archa, 420PEOPLE: Phrasing the Pain
  • Divadlo Archa, VerteDance: Simulante Bande
  • Baráčnická Rychta, VOSTO5: Dechovka
  • Výstaviště Praha Holešovice, Sgt. Tejnorová & the Commando: Nevina
  • Studio Alta, Divadlo Continuo: Den osmý
  • Experimentální prostor NoD, D. Sulženko Hoštová, J. Čtvrtník a NoD: Proces
  • La Fabrika, Farma v jeskyni: SCLAVI - Emigrantova Píseň
  • Alfred ve dvoře: Půvab malých forem: 3 vizuální představení

www.idu.cz

Autor článku: Klára Kadlecová

Performing Prague představí to nejzajímavější, co se na českých scénách zrodilo během posledních sezón