15.04.2009 00:00

Pět pražských divadel přispěje na výcvik asistenčních psů

Praha 15. dubna (ČTK) - Pět pražských divadel se zapojilo do projektu benefičních představení ve prospěch handicapovaných lidí, kteří používají jako kompenzační pomůcku státem nedotované asistenční psy. Ředitelka Helppes - Centra výcviku psů pro postižené Zuzana Daušová na tiskové konferenci v Praze uvedla, že výtěžek podpoří přípravu, výcvik i předávání čtyřnohých pomocníků těm potřebným. 

Projektu s názvem Pomoc přichází na čtyřech tlapkách se zúčastní Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, divadelní spolek Kašpar, Divadlo Ungelt, Divadlo Komedie a Dejvické divadlo. Každé jedním představením v době od 3. května do 3. června. 

Podle ředitelky dejvické scény Evy Měřičkové však účast v podobných charitativních projektech není pro divadla jako příjemce peněz z veřejných rozpočtů jednoduchá. "Nesmějí totiž dávat dary," vysvětlila. Proto například v jejich případě diváci večera přispějí dobrovolnou částkou. Žižkovské divadlo zvýšilo pro tento večer vstupné na 1000 a Divadlo Komedie na 500 korun. 

Podle Daušové pomáhá v současné době klientům na 120 vodicích a asistenčních psů. Zatímco však nevidomí dostávají na jejich výživu měsíční příspěvek 800 korun, všichni ostatní lidé s handicapy nedostanou na pořízení či výživu svého psího pomocníka nic. 

"Jsou tedy k získání takovéto živé kompenzační pomůcky zcela závislí na sponzorech, grantech, výtěžcích veřejných sbírek, zasílání DMS či podobných benefičních akcích," podotkla. Přitom vycvičený pes dokáže částečně nahradit službu osobních asistentů či rodinných příslušníků. Umí otevřít a zavřít dveře, skříňky a zásuvky, pomáhat při oblékání a svlékání, rozsvěcení a zhasínání světla, podávat požadované či spadlé předměty. 

Projekt Pomoc přichází na čtyřech tlapkách mohou podpořit i ostatní dárci zasláním DMS ve tvaru DMS HELPPES na číslo 87777. Z každých 30 korun získá Helppes pro své klienty 27 korun. 

"Není důležité, kolik nám každé z divadel přispěje. Spíše jsme rádi, že se něco podobného podařilo zrealizovat - a udělat třeba z toho tradici," dodala Daušová. Každoročně Helppes uspokojí okolo 15 nových žadatelů o asistenční psy, mezi nimiž je i velké procento dětí s vážnými handicapy. 

Jiří Borovička pba

Autor článku: ČTK