11.02.2007 00:00

Pětaosmdesátiny Jaromíra Pleskota připomíná výstava

Praha 11. února (ČTK) - Divadlo by mělo léčit, tvrdí významný činoherní režisér Jaromír Pleskot. Od konce 50. let působil tři desítky let v Národním divadle v Praze (ND), kde připravil 36 inscenací především klasického repertoáru. V některých se objevil i jako herec.

K jeho pětaosmdesátinám mu česká první scéna připravila výstavu, kterou otevřela za jeho přítomnosti v Nostitzově salonku Stavovského divadla, kde bude instalována až do konce sezony. Prostřednictvím fotografií, divadelních programů, návrhů a dokumentů připomíná Pleskotova slavná představení. Vernisáže se zúčastnili například bývalý ministr kultury Martin Štěpánek a přední členové činohry ND včetně Radovana Lukavského, Luby Skořepové a Táni Medvecké.

Jubilant sám považuje za nejkrásnější prvních pět let svého působení na české první scéně, kdy činohru vedli Otomar Krejča s dramaturgem Karlem Krausem. "Ke komediantům jsem šel z přesvědčení, že má divadlo nějakou společenskou funkci a že taky může aspoň trošku přispět k polidštění člověka," uvedl Pleskot v jednom z rozhovorů.

Nejraději vzpomíná na Smrt obchodního cestujícího s Karlem Högrem a Blankou Waleskou, Hamleta s Radovanem Lukavským či inscenaci Zdravého nemocného, kterou připravil k 85. narozeninám Františka Smolíka.

"Divadlo má mít vitalitu a opravdovou hloubku emocí. Když ukazuje jenom krutost nebo ošklivost, tak páše na divákovi násilí," tvrdí.

Jaromír Pleskot se narodil 11. února 1922 v Praze. Už během studií na konzervatoři vystupoval jako herec ve Větrníku a Nezávislém divadle, krátce byl režisérem Divadla Vlasty Buriana. Po válce byl vůdčí postavou nového Divadelního studia konzervatoře. Ještě v roce 1945 byl Jiřím Frejkou angažován jako režisér do Městského divadla na Vinohradech, v letech 1951 až 1953 působil jako umělecký šéf činohry a režisér v Olomouci. Protože mu nadále byla divadelní činnost znemožněna, pracoval pak jako režisér Studia dětského kresleného a hraného filmu. V roce 1957 ho Krejča přizval do činohry Národního divadla, kde působil až do svého odchodu do důchodu na konci roku 1988. Přeložil například Shakespearovu Zimní pohádku, Antonia a Kleopatru, Macbetha, Jak se vám líbí, Holbergova Jeppeho z vršku a Osbornovu hru Ohlédni se v hněvu.

Po listopadu působil Pleskot v sezoně 1990 - 1991 jako ředitel pražského Divadla E. F. Buriana. Během své kariéry pohostinsky režíroval v Rokoku, v Řeznické, ve Viole a v divadlech v Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně a v Uherském Hradišti.

Jiří Borovička hš mal

Autor článku: ČTK