30.07.2009 00:00

Petr Lébl – filmová retrospektiva pod záštitou České televize

Zásadní součástí Mezinárodního festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest je od začátku jeho trvání sekce Fresh Classics.  Jedná se sekci, která představuje retrospektivy autorů, kteří jsou označováni za klasiky, a zároveň jejich dílo nadčasově oslovuje současný tvar české kultury. V minulých letech byla uvedena například retrospektiva režiséra Emira Kusturici, Jana Němce, Karla Zemana nebo politika a dramatika Václava Havla.   Tento rok spojuje přehlídku Fresh Classics osobnost především divadelního režiséra Petra Lébla, jenž byl spjatý s pražským Divadlem Na zábradlí, kde působil jako režisér a umělecký ředitel.  Petr Lébl se chtěl stát filmařem, ale byl u přijímací komise na FAMU dvakrát odmítnut (zamítací dopis obsahuje klauzuli: „pro nedostatek talentu“) .  Nicméně s pomocí producenta Čestmíra Kopeckého se mohl věnovat tvorbě televizní.

Když jsem se minulý rok probíral archivem České televize, narazil jsem na záznamy divadelních inscenací a televizní tvorby Petra Lébla. Uvědomil jsem si, že je přesně tou osobností, která by měla být představena v sekci Fresh Classics, neboť naplňuje bezezbytku její smysl. Záznamy totiž dalece přesahují televizní formát a zaslouží si být přeneseny do kinosálu a představeny ve filmovém prostředí filmovému publiku. Jsem rád, že se nám ve spolupráci s Českou televizí podařilo retrospektivu realizovat,“ uvedl programový ředitel Fresh Film Festu Jakub Felcman.
 
Filmová retrospektiva Petra Lébla odkrývá celistvě jeho režisérskou televizní práci, současně nahlíží na jeho život z pohledů jiných režisérů dokumentárních snímků a televizních pořadů.  V neposlední řadě zachycuje i jeho amatérské herectví a scénografickou práci pod pseudonymem William Novák. Petr Lébl režíroval pro televizi záznamy klasických her, které byly pod jeho vedením současně uváděny i v Divadle Na zábradlí.  V případě Petra Lébla dostávají televizní inscenace divadelních her novou formu, nejedná se o staticky nasnímané jeviště, ale nejen díky způsobu střihu se z jeho záznamů her Racek, Naši naši furianti, Fernando Krapp mi napsal dopis, Revizor a Ivanov stávají v podstatě divadelní filmy. Fresh Classics uvede také filosoficko-diskusní pořad Studio Kroměříž a Studio Kroměříž hledá svou tvář, jejichž byl Lébl autorem i režisérem.
 
Tvorba Lébla pro televizi zahrnuje i dokumentární filmy. Fresh Classics seznámí diváky s dokumentárním snímkem Sprayem po zdech, který se věnuje fenoménu grafitti. Dalším pozoruhodným dokumentem z Léblovy dílny je bezesporu mnohorozměrný portrét Antonína Jedličky Strážce kouzel. Do role Franze Kafky si Lébla vybral pro svůj film „…téma Franz Kafka“  Pavel Kačírek. Do života Petra Lébla budou moci diváci nahlédnout také v dokumentech Olgy Sommerové Andělé tě hlídají a Zábradlí.
 
Letošní Mezinárodní festival studentských filmů a debutů Fresh Film Fest proběhne už od 12. do 16. srpna v Karlových Varech. Fresh film Fest uvede během pěti dní 200 filmů a udělí pět hlavních cen v pěti sekcích oceněných porotou – tzv. Hlavní soutěži (mezinárodní soutěž hraných a dokumentárních filmů), Theatre Optique (mezinárodní soutěž animovaných a experimentálních studentských filmů), Centropa (středoevropská soutěž studentských filmů), Fresh Generation (mezinárodní soutěž prvních a druhých celovečerních filmů jednotlivých tvůrců) a v sekci Kontakt (soutěžní sekce českých nezávislých a amatérských filmů.

Zdroj: martina.rekova@4press.cz

Autor článku: redakce