04.06.2012 10:24

Petr Zuska Gala X: Doteky folklóru s živou hudbou

Balet Národního divadla završí jedinečným způsobem šestidílnou choreografickou retrospektivu Petr Zuska Gala X a také sezonu 2011/2012 ve dnech 28., 29. a 30. června. Soubor bude v Národním divadle tančit na živou hudbu kapel Hradišťan, Čechomor a dua Vyšivanka-Lada. V bloku tří choreografií nazvaném Doteky folklóru se ukáže další pól tvůrčího rozpětí uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky. Festival jeho choreografií, vytvořených za desetiletí jeho práce v čele Baletu ND, zakončí posledního června slavnostní večer. V ústřední části závěrečného představení vystoupí v tanečním duetu i sám autor. Publikum se může navíc těšit na překvapení i na happening na piazzetě historické budovy

Ze svého vztahu k folklóru se Petr Zuska vyznává: „Lidové písně jsou a vždy budou velice důležité. Pro mne jsou obrovskou inspirací. Z hlediska čistě hudebního, ale stejnou měrou i skrze nádhernou poezii. Lidé jako Jiří Pavlica, Karel Holas či duo Vyšivanka–Lada jsou muzikanti a skladatelé, kteří to, myslím, cítí podobně jako já a svůj talent a kreativitu „poslali“ právě touto cestou. Nechme tedy folklór, aby se nás „dotýkal“. Nechme ho do sebe i vstoupit.“

Večer zahájí úspěšná choreografie Ej lásko... vytvořená roku 2008 na 8 písní Hradišťanu, slavné moravské cimbálové kapely vedené Jiřím Pavlicou. „Muziku kapely Hradišťan mám velmi rád, nejen z čistě folklórního hlediska, ale i v rámci přesahu do středověkých duchovních chorálů či renesančních balad. Je to hudba, která sahá do srdce,“ doznal Petr Zuska.

Ke spojení baletu s muzikou Hradišťanu poznamenal Jiří Pavlica: „Stavěním mostů mezi zdánlivě nespojitelným se zabývám snad celou svou hudební kariéru.“ Petr Zuska se obrátil k folklórní inspiraci již dříve. Ještě pro Šmokův Pražský komorní balet vytvořil Šibeničky na hudbu Spirituál kvintetu a pro naši první scénu roku 2002 choreografii Mezi horami na hudbu Čechomoru.

Zájem diváků o tento druh tvorby roste, jak prokázala roku 2008 světová premiéra pořadu Ej lásko..., jakož i jeho uvedení na Slavnostech vína v Uherském Hradišti.  

Právě z folklórních zdrojů se Hradišťan, hudební těleso s vysokou úrovní, napájí již více než 50 let. Mapoval různé oblasti Moravy a pokračuje i vlastní autorskou tvorbou.


Mezi horami, foto: Roman Sejkot

Ústřední choreografií komponovaného tanečního bloku je Lyrická, která bývá považována za jeden z vrcholů večera pro svou procítěnou výrazovou zhuštěnost, silnou emocionalitu souznící s něžnou hudebností tří rusínských a východoslovenských balad. Zpívá je košické ženské duo Vyšivanka-Lada. V duetu zde zatančí v závěrečném představení sám Petr Zuska, jehož kvality coby tanečníka jsou dobře známy.

Závěrečný titul Mezi horami byl vytvořen už v roce 2002 na hudbu kapely Čechomor jako součást složeného večera Zpěvy země. Impozantní choreografie, v níž koncentrovaná symboličnost směřuje k prapůvodu a prazákladním pudům a citům, jako by předjímala mnohem pozdější Zuskovu choreografii Svěcení jara.

Baletní ansámbl Národního divadla se o tomto večeru představí zase v jiné poloze, než je obvyklé.

Také všechny kapely, které v historické budově uslyšíme, se nebojí vedle inspirace lidovou písní i osvěžení odjinud. Čechomor to například dokládá svými netradičními koncerty s Collegiem českých filharmoniků, s irským zpěvákem či japonským bubeníkem, anebo svou spoluprací na filmu Rok ďábla. Není divu, že si oblíbení muzikanti mohou vystavit pěknou sbírku ocenění, od Multiplatinové desky po ceny Anděl. 

„Lidovky jsou zakonzervované hitovky... Mimochodem, jsou mezi nimi i pěkně odvázané kousky!“ píše se na stránkách Čechomoru. A platí to i o choreografiích Petra Zusky a jejich provedení.

Národní divadlo tímto představením vyšlo vstříc divákům v době, která objevuje emocionální hloubku i kořeny lidstva v etno music.


Mezi horami, foto: Roman Sejkot

Autor článku: Helena Bartlová

Petr Zuska Gala X: Doteky folklóru s živou hudbou