31.01.2012 16:39

Pitínský připravil ve Slováckém divadle krutý Kalibův zločin

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede v sobotu českou premiéru Kalibova zločinu, pozapomenutého příběhu z pera Karla Václava Raise. Režie se ujal Jan Antonín Pitínský, který se na prkna tamní scény vrátil po více než třech letech. Od roku 1999 na Slovácku připravil Gazdinu robu, Bratry Karamazovy, Lišku Bystroušku, Divou Báru a Cikány. Kalibův zločin je jeho šestým tamním titulem.

Příběh se odehrává v podkrkonošské vesnici konce 19. století v rodině Kalibů. Po pohřbu matky zůstává v chalupě syn, starý mládenec Vojta. A protože v hospodářství chybí ženská ruka, uvítá, když se v jeho životě objeví hezká a vdavekchtivá Karla. S vytouženou ženou však na Kalibův statek přijede i její matka.    
"Je to velmi krásně a bohatým jazykem napsaný zoufalý příběh o tom, jak touha po zcela specifických druzích mamonu a majetku zničí prostou lidskou krásu, která je v tom románu ukryta ve velmi prostém sedlákovi. Jsou tam ale i nevídané kvality literární, které již dnes schází, především hluboká Raisova empatie. Zná ty lidi do každého koutka jejich srdce a dovede to velmi přirozeně vyjádřit," řekl ČTK Pitínský.    

Dvě tyranky, matka s dcerou, ve svém úsilí nepolevují a Kalibovi pak zbývá už jen zoufalý čin. "Pojem 'domácí násilí' je v dnešní společnosti stále častěji diskutován. Asi bychom ale byli překvapeni, kdybychom si mysleli, že je to výhradní jev současnosti," uvedla dramaturgyně inscenace Iva Šulajová. Méně obvyklé však na příběhu je, že se domácího násilí tentokráte dopouštějí ženy.    
"Je to strašná ženská. Manipulátorka, egocentrická, závistivá, šílená baba," popsala Kalibovu tchyni paní Boučkovou Pavlína Hejcmanová, která v roli alternuje s Irenou Vackovou. Vojtu Kalibu hraje Tomáš Šulaj. "Je to obyčejný člověk, který se v dobré víře ožení, ale pak je týrán. Je to hodně současné téma. Domácí násilí zažívá spousta rodin a společnost o tom neví," dodal Šulaj.    

Kalibův zločin byl poprvé vydán časopisecky roku 1892 ve Světozoru a knižně v roce 1895. Námět čerpá z života podhorské vesnice a zobrazuje soužití slabších se silnějšími a různých generací v jedné chalupě. Problémy zobrazené v díle Rais neřeší, pouze je podrobně popisuje. V novince se objeví polovina uherskohradišťského hereckého souboru.

Autor článku: ČTK: jav, snm, FOTO: Slovácké divadlo Uherské Hradiště

Pitínský připravil ve Slováckém divadle krutý Kalibův zločin