12.11.2021 18:04

Platy zaměstnanců Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem v příštím roce porostou

Platy zaměstnanců Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem v příštím roce porostou. Schválila to dnes stejně jako finanční plán na rok 2022 valná hromada, která také rozhodla o výměně členů dozorčí rady. ČTK to řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). Divadlo vlastní Ústecký kraj společně s městem Ústí nad Labem. „Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl po jednání valné hromady ČTK ředitel a jednatel divadla Miloš Formáček.

„Je to tak, že zaměstnanci jsou dlouhodobě mzdově podfinancováni. Na příští rok se proto rozpočet divadla navýší o pět milionů korun, které budou sloužit na úhradu zvýšených nákladů na mzdy," uvedl Řehák. Rozpočet divadla na příští rok je 93 milionů korun, kraj a město přispívají každý 33 miliony. Podle primátora Ústí nad Labem Petra Nedvědického (ANO) dostalo divadlo v tomto roce vyšší dotaci od ministerstva kultury. „Obě dvě strany, čili jak kraj, tak město, souhlasily s tím, aby rozdělená dotace, protože to byla uznatelná položka, byla využita na posílení mezd," doplnil Nedvědický.

Akcionáři potvrdili nové členy dozorčí rady za Ústecký kraj, v kterém se po loňských volbách změnilo zastupitelstvo a vedení. Třemi zástupci za kraj jsou nově zastupitelka Zdenka Vachková (ODS), zastupitel Vlastimil Skála (ANO) a režisér Filip Nuckolls, který v minulosti působil v ústeckém Činoherním studiu.

Ústecký kraj chce podle Řeháka řešit změnu způsobu financování divadla. „Zatím není nic na stole, ale budeme se tomu věnovat. Ústecký kraj nemůže dávat jednomu divadlu mnohem víc než ostatním," uvedl Řehák.

Kraj podporuje několika miliony Severočeskou filharmonii Teplice, Docela velké divadlo Litvínov, Městské divadlo v Mostě a ústecké Činoherní studio.

Jedním z námětů jednání podle Nedvědického je, že by kraj přestal divadlo finančně podporovat, namísto něj by převzal muzeum, které nyní zřizuje Ústí nad Labem.

Na zasedání krajských zastupitelů se ke změnám v Severočeském divadle vyjádřila kriticky opoziční zastupitelka za Lepší Sever a bývalá ústecká primátorka Věra Nechybová, která nesouhlasila s nominací Nuckollse do dozorčí rady. „Doufám, že jste nevyvolali v souboru paniku tak velkou, aby členové začali hromadně utíkat," řekla. Nedvědický uvedl, že mezi oběma subjekty je dohoda, že nebudou vzájemně posuzovat své nominanty.

Autor článku: ČTK: fir, gcm, dr