19.10.2009 00:00

Playwriting Contest je zpět!

Praha je nejen hlavím městem všech politických institucí, ale také hlavním městem kultury. Svou reputaci česká metropole potvrzuje i v letošním roce. V září roku 2009 byl vyhlášen další ročník soutěže The Expats.cz & Prague TV Prague Playwriting Contest, která si klade za cíl obnovit tradici cizojazyčného, v tomto případě anglického, divadla v Praze. Do soutěže se může přihlásit jakýkoliv anglicky píšící autor, žijící v České republice. Šanci mají i čeští spisovatelé, kteří píší svá díla právě v angličtině.

Soutěž je skvělou příležitostí jak pro začínající, tak i zkušené spisovatele a dává jim možnos, jak svoji práci uvést na veřejnost“, říká BRIAN CASPE, umělecký ředitel Prague Playhouse, občanského sdružení podporujícího anglické divadlo v Praze a společnosti která projekt produkuje. „Vzhledem k tomu, že hry jsou pouze 30ti minutové, mají zkušení spisovatelé možnost experimentovat a přijít s novými nápady a metodami a na druhé straně začátečníci nemusejí mít obavy z potřeby napsat celovečerní hru.“ Mezi vítěze minulých ročníků patří i RICHARD BYRNE. Jeho vítězná hra BURN YOUR BOOKS byla uvedena v Kennedyho centru ve Washingtonu počátkem tohoto roku.

V soutěži Prague Playwriting Contest je udělováno hned několik cen, a to cena za nejlepší scénář, cena za nejlepší scénář nerodilého mluvčího či cena diváků. Tři nejlepší scénáře budou odměněny a hry podle jejich předlohy se dočkají úplné produkce v divadle. Do soutěže je zapojena odborná porota, divadelní režiséři, producenti či herci. V loňském ročníku se soutěže zúčastnilo nečekané množství anglicky píšících autorů a bylo přijato na sto divadelních her. Organizátoři akce doufají, že letošní ročník přiláká ještě početnější skupinu autorů a předčí tak loňský počet přijatých her a rovněž diváků, jejich počet překročil číslovku 600.

Prague Playwriting contest představuje ojedinělou aktivitu, která se pokouší dát šanci začínajícím autorům, ale také poskytnout prostor pro kulturní vyžití v mezinárodní metropoli, kterou Praha bezesporu představuje. Je organizována občanským sdružením Prague Playhouse, která se aktivně podílí na podpoře anglického divadla v Praze a umělecké komunity začínajících herců i autorů.

Další informace o soutěži včetně všech pravidel, uzávěrek či informací pro potenciální zájemce, partnery či sponzory můžete nalézt na webových stránkách http://www.playwritingcontest.cz/.

Zdroj: imgrace@seznam.cz

Autor článku: Informace z divadel