15.02.2006 00:00

Plzeň zahájila přípravu regionálního muzea loutek

PLZEŇ 16. února (ČTK) - Plzeňští radní dnes zahájili práce na projektech regionálního muzea loutek, které vyroste na náměstí Republiky. Oprava městského domu, která si vyžádá 32 milionů korun, začne příští rok. Radnici se zatím nepodařilo sehnat žádné dotace od státu, ale přesto do projektu vstupuje.

"O peníze žádáme ministerstvo kultury, i když to podporuje budování muzea v Prachaticích, které ho ale nechtějí," řekla novinářům náměstkyně primátora Marcela Krejsová. Radnice neuspěla ani se žádostí o norské fondy na záchranu kulturního dědictví ve vybraných zemích. Administrátorem fondů, z nichž lze získat až 85 procent nákladů, je také ministerstvo kultury. Možnými zdroji jsou ještě státní fondy na regeneraci památkových budov.

Náklady stavby, které se s 19 procentním DPH vyšplhají na 38 milionů korun, nezahrnují vybavení expozic vitrínami a nábytkem.

Podle Krejsové stavba jednoznačně oživí centrální náměstí a přiláká do krajského města více turistů. Plzeň má díky Josefu Skupovi patrně největší loutkářskou tradici v Česku. Letos se tam má po dvou letech opět konat festival Skupova Plzeň.

Plzeňské divadlo dětí Alfa má v depozitářích stovky originálních a velmi cenných loutek, které už nemá kde skladovat, protože na každou premiéru pořizuje nové. Loutky půjčuje Alfa Pražskému hradu a na festivaly do Českého Krumlova.

Pět let stará studie muzea byla aktualizována. Na přípravu projektu loni město vyčlenilo dva miliony korun. Radnice obnoví opuštěný a mírně zchátralý středověký měšťanský dům číslo 23. "Čtyřpodlažní objekt s využitelným podkrovím byl staticky zabezpečen, opraven krov a štít do náměstí," uvedla Krejsová.

Provozovatelem expozic by bylo Západočeské muzeum v Plzni, které spravuje kraj. Objekt by měl být multikulturním zařízením s prostory pro amatérské divadelníky.

Společný záměr magistrátu, divadel a muzeí vznikl v roce 1995. Město má studii muzea loutek od roku 1999, kdy o jeho budování rozhodli radní. Poté se ale nikdo projektu nevěnoval.

Václav Prokš snm

Autor článku: ČTK