07.04.2022 17:10

Plzeňské Balet Gala 2022 přivítá světové hosty

Soubor baletu Divadla J. K. Tyla připravuje na 17. dubna 2022 galakoncert za účasti hostů z domácích tanečních scén i ze zahraničních divadel.

Při této příležitosti zavítá do Plzně španělská tanečnice Lucía Lacarra, jež působila na postu sólistky v Ballet national de Marseille, San Francisco Ballet či v Bavorském státním baletu a je držitelkou několika prestižních ocenění, například v roce 2002 v Monte Carlu získala Nijinsky Award, o rok později ji bylo v Moskvě uděleno prestižní ocenění Benois de la Dance za roli Taťány v Crankově baletu Oněgin a v roce 2011 byla na Galavečeru světových baletních hvězd v Petrohradu vyhlášená tanečnicí desetiletí. Diváci budou moci tuto nezapomenutelnou osobnost tanečního světa vidět společně s bývalým sólistou Královského baletu v Londýně Matthewem Goldingem v soudobé choreografii Snow Storm od Yuriho Possokhova, jenž se nechal inspirovat Puškinovou povídkou o ženě, které sněhová bouře překazí útěk s jejím milým.
Z divadla v Drážďanech přijali pozvání český tanečník Václav Lamparter s partnerkou Američankou Jennifer Hackbarth, jež zatančí pas de deux z baletu Esmeralda, dalšími hosty budou sólisté Hamburského baletu Silvia Azzoni a Alexandre Riabko či sólisté Theater Chemnitz Anna-Maria Maas a Kirill Kornilov.

Českou taneční scénu budou reprezentovat první sólisté Národního divadla v Praze Nikola Márová a plzeňský rodák Adam Zvonař s ukázkou z baletu Bajadéra a sólisté Moravského divadla v Olomouci Sawa Shiratsuki a Sergio Méndez Romero s choreografií tamějšího šéfa souboru Jana Fouska.

Domácí soubor do programu zařadí mimo jiné rozsáhlou choreografii Jiřího Pokorného Cesta ven na 3. větu ze 4. symfonie Gustava Mahlera. Nastupující generaci tanečníků pak zastoupí členové Bavorského juniorského baletu z Mnichova Zofia Wara-Wasovska a Jacopo Ladimarco.

Taneční večer nabitý energií a ukázek toho nejlepšího, co mohou tanečníci světové úrovně nabídnout, je naplánován na neděli 17. dubna 2022 ve Velkém divadle.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková

Plzeňské Balet Gala 2022 přivítá světové hosty

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.