06.10.2022 12:12

Plzeňské Divadlo Alfa se vrátilo z turné po Japonsku a má další pozvání

Z dosud největšího turné po Japonsku se vrátila jedenáctičlenná skupina loutkářů z plzeňského Divadla Alfa. Během 55 dnů odehráli v 15 městech pro víc než 7000 diváků 35 představení své úspěšné inscenace Pozor, Zorro! Velký úspěch vyvolal v Japonsku zájem o další inscenace Alfy i o spolupráci s českými loutkáři, řekl ČTK ředitel Alfy Jakub Hora.

Dobrodružnou loutkovou komedii o fiktivním hrdinovi Zorrovi z mexického prostředí se spoustou akce, humoru a živé muziky uvedla Alfa poprvé v roce 2019. Pro turné připravila verzi v japonštině. „Během prvních několika uvedení jsme ještě doplňovali a měnili text podle reakcí publika. Po týdnu již reagovali japonští diváci na většinu vtipů a divadelních situací podobně jako diváci v Plzni," řekl Hora.

Loutkáři podle něj vyprodali velké sály ve městech Tokio, Ósaka, Nagoja nebo Kjóto, zavítali i do exotických míst na ostrově Óšima, hráli také v jednom z rodišť tradičního japonského loutkového divadla bunraku Minami Awadži, účinkovali rovněž na severním ostrově Hokkaidó i v partnerském městě Plzně Takasaki. Většinu publika tvořily rodiny s dětmi, na představení chodili i fandové loutkového divadla. České loutky mají v Japonsku stále dobré jméno a Divadlo Alfa, po úspěchu inscenací Tři mušketýři v roce 2018 a Johannes Doktor Faust v roce 2019, je aktuálně asi nejoblíbenějším českým loutkářským souborem v Japonsku, řekl Hora.

„Během letošního hostování jsme dostali pozvání na dva japonské festivaly v roce 2024. Jednáme také o společném představení českých a japonských loutkářů v roce 2024,“ doplnil. Kvůli pandemii koronaviru se turné oproti původnímu plánu muselo dvakrát odložit a mělo dva roky zpoždění. „Během tohoto odkladu však přibývalo dalších zájemců mezi pořadateli a turné se nakonec oproti plánu rozšířilo o dva týdny,“ poznamenal Hora.

Herci kromě odehraných inscenací připravili také workshopy, kde představili hraní s českou marionetou a vyráběli s dětmi loutky. Od japonských loutkářů naopak dostali školení v ovládání loutek bunraku.

Plzeňští loutkáři hostují v Japonsku od roku 2017 pravidelně. Velký úspěch měl soubor na šestitýdenním turné v roce 2018 s inscenací Tři mušketýři. Na turné a aktivitách v dalších letech spolupracovala Alfa s tokijským loutkovým divadlem PUK. V roce 2019 vystoupila na sympoziu University of the Arts Tokio, loni desetkrát s prezentací tvorby českého loutkářství v okolí Tokia.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: lap, hj