30.10.2020 09:43

Plzeňské Divadlo Alfa se zúčastní online festivalu v Japonsku

O své dosud největší zahraniční turné, které mělo trvat od konce července do konce října, přišlo letos kvůli koronarovirové pandemii plzeňské loutkové a alternativní Divadlo Alfa. Na cestách po Japonsku a Koreji měli plzeňští divadelníci odehrát přes 50 představení. Inscenaci Johanes doktor Faust v režii Tomáše Dvořáka, kterou měli hrát na japonském festivalu Czech Week, odvysílají v pátek z natočeného záznamu na internetu, protože celý festival se přenesl do on-line prostředí. ČTK to dnes řekl ředitel divadla Jakub Hora.

„Festival Czech Week nabízí každoročně ukázky špičkové kultury z České republiky a v Japonsku měl vždy bohatou účast," řekl. Přehlídka se ale přesunula do virtuální podoby a loutkáři proto v předstihu natočili na několik kamer celou inscenaci. Plzeňský Faust poběží na festivalovém kanálu v pátek v 12:25 českého času. Lze využít také YouTube divadla nazvaný Alfa zírá, kde divadlo v sobotu také uvede svou živě vysílanou pohádku Kolíbá se velryba. „Sobotní stream živého představení by měl alespoň trochu nahradit našim divákům pravidelná sobotní představení," řekl Hora.

Letošní turné Alfy po Koreji a všech japonských ostrovech mělo navázat na předchozí úspěšné cesty souboru po Japonsku. Do Japonska jezdili divadelníci z Alfy poslední tři roky. Letos měli být i součástí doprovodného programu k olympijským hrám, které byly ale také zrušeny. „Naštěstí to úplně nepadlo a mělo by se to opakovat příští rok, takže pořád žiji v nějaké naději, že nakonec do Japonska pojedeme," řekl Hora.

Inscenace Johanes Doktor Faust měla v Plzni premiéru v lednu 2005. Hra původně vychází z knížky lidového čtení z 16. století o učenci, který zaprodal svou duši ďáblu. Od letoška Alfa uvádí inscenaci Johanes doktor Faust, Don Šajn a Jenovéfa, což je zhuštěná verze tří her českých lidových loutkářů, kteří na našem území působili od konce 18. století. Dvořák je kromě režie také autorem výpravy a originálních loutek, které sestavil s různých běžně dostupných předmětů.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: lap, hj

Plzeňské Divadlo Alfa se zúčastní online festivalu v Japonsku

Zahraniční divadlo

03.12.2021

Na Václava Havla se bude vzpomínat i v Paříži. Přijede HaDivadlo s Vernisáží, Pražský výběr či Monika Načeva

České centrum v Paříži uctí památku a živě připomene odkaz Václava Havla festivalem HAVEL 21. HaDivadlo odehraje u příležitosti desátého výročí Havlova úmrtí jeho jednoaktovku Vernisáž, program svými koncerty orámují  Pražský výběr a písničkářka Monika Načeva. Dny věnované Václavu Havlovi budou v sídle Českého centra Paříž probíhat 8.–17. prosince 2021.

29.11.2021

Unikátní představení Sergeie Polunina konečně v neděli 5. prosince 2021 ve Fóru Karlín

Jedinečné vystoupení světoznámého tanečníka Sergeie Polunina se uskuteční v neděli 5. prosince 2021 ve Fóru Karlín. Po několika odkladech způsobených koronavirovou pandemií je tak znám definitivní termín dlouho očekávané kulturní akce. „Tento večer je tím večerem, kdy konečně budu v Praze Up, Close & Personal,“ s radostí zmiňuje Sergei Polunin.

29.11.2021

Prosincový přenos z Metropolitní opery nabídne antickou báji o Eurydice moderní optikou

Hudba se stává tématem uměleckých děl odnepaměti. Mezi nejstarší příběhy, v nichž hudba hraje klíčovou roli, je stará řecká báje o pěvci Orfeovi, který chce vyvést svou milou Eurydiku z podsvětí. Dnes už klasický příběh nabral v dějinách umění mnoha podob, jedním z posledních zpracování je opera Eurydika Matthewa Aucoina.