15.07.2006 00:00

Plzeňské divadlo zve návštěvníky na prohlídky zákulisí

Plzeň 14. července (ČTK) - Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla zahájí v pondělí 17. července prázdninové prohlídky historické budovy a zákulisí Velkého divadla. Jejich součástí je výstava ke 150. výročí úmrtí Josefa Kajetána Tyla umístěná na chodbách prvního balkonu. Pro sběratele připravilo divadlo i turistické razítko. ČTK to řekla vedoucí obchodního oddělení divadla Eva Vlková.

"Návštěvníci uvidí i prostory, do kterých se jinak nedostanou. Budou to například šatny herců či sklad kostýmů a dekorací. Na výstavě jsou mimo jiné k vidění fotografie z inscenací, které se v divadle v minulosti hrály," uvedla Vlková.

Letošní prohlídky se uskuteční denně od 17. července do 13. srpna. Začínají v každou celou hodinu od 09:00, poslední je v 16:00. Ve 12:00 se prohlídka nekoná.

Podle Vlkové je o prohlídky divadla a jeho zákulisí rok od roku větší zájem. Divadlo je letos pořádá už potřinácté. Loni se přišlo podívat bezmála 5000 lidí.

Velké divadlo bylo pod názvem Městské otevřeno 27. září 1902. Patří mezi významné kulturní památky města. Projektoval je architekt Antonín Balšánek. Má bohatou výzdobu, na níž se podílela řada významných umělců. Hlavní oponu vytvořil Augustin Němejc. Prvním představením byla Smetanova opera Libuše. Divadlo tehdy řídil Vendelín Budil.

Marie Fialová fcz

Autor článku: ČTK