14.09.2019 10:58

Plzeňské Muzeum loutek slaví deset let od svého vzniku

Plzeňské Muzeum loutek, které je součástí Západočeského muzea, slaví deset let od svého vzniku. Expozici regionálního loutkářství, která představuje kolem 500 loutek od 19. století do současnosti, ročně navštíví až 30.000 lidí. Na malé muzeum je to velký úspěch, řekla dnes ČTK vedoucí muzea Martina Formanová. Dalších až 2000 loutek má muzeum v depozitáři. 

Interaktivní muzeum, kde si lidé mohou s loutkami skutečně hrát, bylo otevřeno v září 2008, po více než 12 letech od zrodu prvotního nápadu. Pro účely moderního muzea byl přebudován středověký měšťanský dům číslo 23 na hlavním plzeňském náměstí. Zřízení muzea stálo 65 milionů korun. „Cestu si k nám našli zahraniční turisté, rodiny s dětmi i školy. Naše edukační programy navštíví se školami tisíce dětí. K návštěvnosti u zahraničních turistů určitě pomohlo také zapsání českého loutkářství na světový seznam UNESCO," řekla Formanová. Zájem je mezi lidmi také o možnost půjčit si z muzea domácí loutkové divadlo s asi 30 základními loutkami a kulisami.

Muzeum za deset let doplnilo expozice a pořádalo výstavy. Na příští a přespříští rok chystá první velkou předělávku stálých expozic. Příští rok dostane novou podobu nejvyšší patro muzea, které je věnované plzeňskému loutkovému a alternativnímu Divadlu Alfa.

Částečně budou doplněny loutky z novějších inscenací divadla, přibude ale také unikátní část nazvaná Nikdy v klidu. „Budou to kinetické objekty výtvarníka Alfy Ivana Nesvedy, které budou představovat 12 inscenací divadla. Návštěvníci si je budu moci sami rozhýbat," popsala novinku Formanová. O rok později se má nové podoby dočkat expozice věnovaná plzeňským loutkářským osobnostem. „Bude se více věnovat plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi, který si to určitě zaslouží," dodala Formanová.

https://www.muzeum-loutek.cz/

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, ver

Plzeňské Muzeum loutek slaví deset let od svého vzniku

Zprávy

03.04.2020

Herecká asociace: Reakce na „Program 25“ – podpora OSVČ

Herecká asociace, profesní a odborová organizace, pečlivě sleduje kroky Vlády ČR, které mají vést k podpoře naší společnosti v rámci dnešní „virové krize“. Jsme rádi, že jsme z úst ministryně financí slyšeli, že se podpora bude týkat všech OSVČ – tedy i tzv. „svobodných povolání“ – jako jsou umělci, zpěváci, tanečníci, herci, grafici, architekti atp. Některé z těchto profesí naše organizace zastupuje. V současné době jsme však zklamaní z podmínek, které musí splnit tzv. OSVČ, aby se účastnil „Programu 25“.

03.04.2020

Městská divadla pražská: Když potlesk a zpěv nestačí. Poděkování první linii

Městská divadla pražská spouštějí unikátní akci. Od prvního dubna mohou lidé na webových stránkách MDP vyjádřit podporu a poděkování zdravotníkům a příslušníkům integrovaného záchranného systému zakoupením dárkového poukazu na představení.

02.04.2020

Národní divadlo v čase koronakarantény

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo do odvolání nehraje na žádné ze svých scén. Umělečtí pracovníci Národního divadla se věnují tzv. domácí přípravě – herci studují texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénují. Administrativní zaměstnanci plní své úkoly v režimu homeoffice. Zůstává zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov.