09.05.2007 00:00

Plzeňský deník: Plzeňské divadlo povede nadále ředitel Jan Burian

Plzeň 9. května (ČTK) - Současný ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni (DJKT) Jan Burian, který mu šéfuje už 13. rokem, povede největší divadlo na západě Čech další čtyři roky. Do končícího výběrového řízení se přihlásil jako jediný. Sedmičlenná komise, v níž je například herec a senátor Tomáš Töpfer a ředitelka pražského divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová, zřejmě jeho jméno doporučí městské radě. Píše to Plzeňský deník.

"Jan Burian zůstane velmi pravděpodobně v čele plzeňského divadla," uvedla náměstkyně primátora Marcela Krejsová.

Burian předložil koncepci, která počítá s rozšířením současného čtyřsouborového divadla o Plzeňskou filharmonii. "Sloučením orchestru DJKT a filharmonie vznikne velký symfonický orchestr města Plzně, který bude schopen zabezpečit provoz divadelní opery i filharmonické abonentní koncerty," uvedl Burian. Fúze podle něj přinese úsporu přes šest milionů korun.

Burian řediteluje v Plzni od roku 1995. Křeslo obhajoval už v roce 2003, kdy se do konkurzu přihlásilo 11 lidí. Výběrové řízení na šéfy městských příspěvkových organizací opakuje radnice každé čtyři roky. Právě divadelníci to tvrdě kritizují a konkurzy považují je za formalitu. Při letošním výběrovém řízení se navíc údajně dostala do střetu zájmu náměstkyně Marcela Krejsová. Její dcera začne letos studovat herectví na DAMU a Burian měl jako budoucí šéf ročníku u zkoušek rozhodující vliv. Krejsová ale střet zájmu popírá a v městské radě bude hlasovat.

Sloučení divadelního orchestru a Plzeňské filharmonie odmítl velmi tvrdě její ředitel Vladimír Bako. Nelíbí se ani ekonomickému náměstkovi primátora Vladimíru Duchkovi, který je také členem výběrové komise na ředitele divadla. "Opera je zcela jiná disciplína než symfonické koncerty. Sloučení by možná prospělo opeře, ale ne filharmonii ani Plzeňanům," řekl Bako. Filharmonie se 45 lidmi, která má ročně 60 koncertů v ČR i zahraničí, podle něj pracuje velmi úsporně s ročním rozpočtem 20 milionů korun, 40 procent získává z vlastních zdrojů. DJKT dotuje město více než 120 miliony Kč. Divadlo zaměstnává 405 lidí, z toho 226 umělců.

vap fcz

Autor článku: ČTK