15.06.2012 12:51

Po 20 letech uvedou v Liberci adaptaci slavné básně

Naivní divadlo v Liberci dnes v premiéře uvede představení Adam a Eva, které je jevištní adaptací slavné básnické skladby Karla Šiktance z 60. let minulého století. Naposledy něco takového divadlo nabídlo před 20 lety.

"V 70. letech jsme měli Máchův Máj, v 90. letech Erbenovu Kytici," řekla ČTK režisérka Markéta Sýkorová. Uvádět poezii na divadelních prknech je podle ní vždy nesnadné. "Poezie je intimní záležitost. Každý si ji čte po svém, útočí na emoce každého čtenáře subjektivně, takže se nemusíme výsledně trefit do toho, jak ji každý čte," uvedla.
Do textu Šiktancovi básně nezasahovala. "Nic jsem nepřidala ani nevyhodila. Snažila jsem se sloužit předloze, text je tak krásný a zvukomalebný, že by byl hřích něco měnit. Tak jsem se mu snažila vyhovět a podpořit nějakou jevištní akcí. Je to v podstatě poezie v akci," řekla Sýkorová.

Báseň Adam a Eva patří mezi vrcholy české poezie druhé poloviny 20. století. Sleduje zápas i prolínání dvou prazákladních prvků, střet a konečné smíření jazýčků na vahách odvěkých protichodů na pozadí šesti dnů božího stvoření.
Jevištní adaptace je podle režisérky určená zejména pro dospělé. "Aby tato báseň oslovila, předpokládá určitou životní zkušenost," uvedla. Představení je také vhodné pro středoškolské studenty, kteří mají báseň v osnovách.

V předpremiéře pro studenty uvedlo divadlo Adama a Evu dnes dopoledne, premiéra bude večer. V hlavních rolích se představí Miroslava Bělohlávková, Veronika Košvancová-Khomová, Tomáš Holý a Marek Sýkora.


Naivní divadlo Liberec: Adam a Eva, foto: Josef Ptáček

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš, foto: Josef Ptáček

Po 20 letech uvedou v Liberci adaptaci slavné básně