12.10.2021 14:08

Podcast Suflér: Příležitost pro českou kulturu za miliony eur? Kreativní Evropa 2021-2027

Příležitost pro českou kulturu za miliony eur? Kreativní Evropa 2021-2027

Zatímco nad rozpočtem i prioritami v kultuře momentálně visí otazník nejen kvůli dozvukům pandemie, ale i nejistému povolebnímu směřování, se štědrou pobídkou i zřetelnými programovými liniemi přichází unijní program na podporu kinematografie a kulturních a kreativních odvětví. V letech 2021 - 2027 podpoří Kreativní Evropa v dílčích programech Media a Kultura kulturní projekty částkou 2,44 miliard eur, tedy zhruba 62 miliardami korun. Byť v rámci EU patří tento program k velmi úspěšným, zůstávají velkorysé příležitosti, které do českého prostředí unijní podpora vnáší, bez většího zájmu veřejnosti i médií.

S Janou Návratovou a Veronikou Černohous k tématu hovoří Daniela Staníková, vedoucí kanceláře Kreativní Evropa Media, programový ředitel Institutu dokumentárního filmu Zdeněk BláhaMagdalena Mullerová, vedoucí kanceláře Kreativní Evropa Kultura, produkční Společnosti Ceny Jindřicha Chalupeckého Sára Davidová a bývalá ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Podcast IDU připravily Jana Návratová a Veronika Černohous.
Sound design: Studio Versus.

Suflér je dostupný na všech streamovacích platformách.

Informace o všech podcastech vydaných IDU naleznete zde.

 

Autor článku: IDU

Podcast Suflér: Příležitost pro českou kulturu za miliony eur? Kreativní Evropa 2021-2027

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.