03.09.2012 23:04

Podivný případ se psem zahájí v kině Aero čtvrtou sezónu přímých přenosů z Národního divadla v Londýně

Mysl patnáctiletého autisty Christophera funguje jinak: matematika, vesmír a čísla jsou důvěryhodnější než lidé. Nikdy nelžou. Začíná příběh o dospívání, pohnutém osudu rodiny, matematice, barvách a světle.
Dramatik Simon Stephens a režisérka Marianne Elliottová přenesli vůbec poprvé cenami ověnčený bestseller Marka Haddona do divadelního světa. Vytvořili fyzickou a intenzivní adaptaci plnou silných hereckých výkonů, která je upřímná a  citlivě dojímavá. Podivný případ se psem odstartuje 6. září v kině Aero již čtvrtou sezónu NT Live – přímých přenosů činoherních představení Národního divadla Londýn.

Podivný případ se psem
6. září 2012 | 19:45 hod. | kino Aero, Praha

Příběh autistického chlapce, který nesnáší doteky, hnusí se mu některé barvy, ale pamatuje si veškerá hlavní města všech států a všechna prvočísla až do 7507, miluje Sherlocka Holmese, vesmír, vláčky a matematiku.

Mark Haddon, autor knihy, prohlásil, že Podivný případ se psem vlastně není ani trochu o Christopherovi – naopak, je o nás všech. Román se stal roku 2003 absolutním bestsellerem, byl zvolen knihou roku v rámci Whitbreadovy ceny a po celém světě se ho prodalo již přes 2 milióny výtisků.V českém překladu kniha vyšla v roce 2004 u nakladatelství Argo a i v ČR sklidila velké ohlasy.

Detektivka trochu jinak

Na začátku je vražda – a ne ledajaká – krutá vražda psa vidlemi. Ta odstartuje nepředstavitelné dobrodružství hlavního hrdiny, během kterého musí překonat sám sebe, aby objevil věci nejbližší.

„Kniha, která se i u nás zařadila mezi bestsellery, nabízí mnohem víc než pouhý detektivní příběh. Je totiž především průzorem do duše člověka, jehož vnímání se diametrálně liší od běžného pohledu na svět, jak jej zná většina lidí.“ (Jan Kapoun, Lidové noviny)

První divadelní adaptace slavného románu

Autorem adaptace obtížně zpracovatelného románu je zkušený Simon Stephens, který pro londýnské Národní divadlo nepracuje poprvé. Společně s režisérskou hvězdou Marianne Elliottovou tvoří osvědčený tandem, který je podepsán již pod několika úspěšnými inscenacemi. Jednou z nejsilnějších stránek inscenace, často zmiňovanou v britských recenzích, je jevištní design Bunny Christieové. Společně se světelnými kouzly Paula Constabla zhmotňují vnitřní svět hlavního hrdiny.

Hlavního hrdinu hraje Luke Treadaway a právě jeho silný herecký výkon udává tempo celému představení. Je nemilosrdně vzpurný, pronáší monology o matematice a solárním systému, je okouzlující i fascinující.

 

www.ntlive.cz
www.kinoaero.cz

Autor článku: Eva Petláková

Podivný případ se psem zahájí v kině Aero čtvrtou sezónu přímých přenosů z Národního divadla v Londýně