08.07.2020 07:49

Podtitul Hudebního festivalu Znojmo je letos „Hudba v divadle, divadlo v hudbě”

16. ročník Hudebního festivalu Znojmo se navzdory koronavirovým opatřením uskuteční v nezměněné podobě a v plném rozsahu. Je tak jedním z mála letních akcí, které se uskuteční v plánovaném termínu. V termínu 9. až 26. července se tak ve Znojmě a okolí odehraje více než 30 hudebních a gastronomických akcí. Ústředním tématem je prolnutí divadla a hudby. Podtitul zní „Hudba v divadle, divadlo v hudbě“.

Letošní tradiční Hudba Znojmo bude sice plná nových zákonných povinností, ale i přesto jako jedni z mála v Česku připravují pořadatelé akci v plném rozsahu, tedy 18 dní koncertů, vystoupení, operních představení. Každý den alespoň jedna akce.

Až na výjimky účinkují samí Češi. „Neslevili jsme z úrovně a jsme na to hrdí, že jsme jako jedni z mála nechali festival připravovaný na červenec všechny akce v plném rozsahu proběhnout. Budeme omezeni kapacitou, nebo budeme muset zajistit ochranné prostředky, ale jsme moc rádi, že po tak dlouhé době odloučení od kultury jsme to my a tým spolku Hudba Znojmo, který může lidem přinést hudební rozptýlení, jak jsou na něj z minulých ročníků zvyklí,“ řekl Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze nalézt i cimbálovou muziku, jazz a originální crossoverové programy. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty při svíčkách, objevování největšího libretisty dějin P. Metastazia, folklorní koncerty i akce pro děti.

Houslista a dlouholetý patron festivalu Pavel Šporcl vystoupí na festivalu dvakrát. „Budu se chovat jako řádný patron, tedy chodit na koncerty, povídat si s lidmi – myslím, že si na to lidé již zvykli. Letos přijedu po několika letech s celou rodinou. Festival, město a okolí nabízí ideální podmínky pro výlety a pohodu, i když já tu budu především pracovně. Líbí se mi spojení hudby a vína. Víno vás naladí, uvolní, rozněžní... Proto je prostředí všech festivalových koncertů tak příjemné,“ prozradil Pavel Šporcl.

Kompaktní dramaturgie přináší širokou škálu koncertů od komorních přes symfonické až po open-air akce a vlastní operní produkce, které připravuje festival každoročně jako letní stagiony ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque.

Netradiční místa Znojma i jeho krásné okolí se tak v červenci stávají na tři týdny hudebním zážitkem pro každého návštěvníka.

Představení ve vlastní produkci také bude. Letos operní pantomima

Jedinečnost a unikátnost v celém kontextu českých hudebních festivalů je právě v opeře, tedy v unikátním nastudování scénického díla ve vlastní produkci, tedy přímo ve Znojmě a danému prostoru na míru. Festival by byl poloviční, kdybychom letos nemohli festivalový projekt nastudovat. Přípravy už dávno probíhají pod taktovkou Romana Válka. Obrovským překvapením je letos Arnošt Goldflam, který pro festivalovou operu připravil texty. „Fantastická, groteskní a občas i hororová podívaná s hudbou Michaela Haydna, blízkého přítele W. A. Mozarta a mladšího bratra Josepha Haydna. Ve snu se může stát cokoli – třeba i setkat jiskřivá taneční a operní hudba z pomezí baroka a klasicismu s vyprávěním proslulého herce a spisovatele Arnošta Goldflama. Režisér a mim Radim Vizváry se svým týmem nahradili původní scénář Haydnovy pantomimy scénářem novým, inspirovaným tentokrát Goldflamovými vzpomínkami a povídkami, které mají se sny opravdu mnoho společného. O vaše letní zasnění se postará osobně pan Arnošt Goldflam a spolu s ním ještě tři operní pěvci, pět mimů a Czech Ensemble Baroque Orchestra pod taktovkou Romana Válka,“ popsala připravované dílo produkční festivalové opery Tereza Sára Málková.

www.hudbaznojmo.cz/program

Autor článku: Petra Štorková