14.09.2020 08:51

Podzim v Divadle Kámen

Od 23. září budeme pokračovat v uvádění hry S citem, která je vystavěna nad půdorysem úspěšného a zároveň poněkud kontroverzně přijímaného nejnovějšího románu Jáchyma Topola Citlivý Člověk, který byl už nyní, 3 roky od vydání, přeložen do několika jazyků.

Od listopadové premiéry se ukazuje, že toto divadlo zasazené do příprav velkolepé svatby v „růžovém posázavském borďásku“ mimo jiné mnohým lidem pomáhá najít cestu k románu a objevit další pohledy na něj. Hra totiž není jen divadelní adaptací, ale svébytným výtvorem, který je románem inspirován a vychází z jeho atmosféry, ale žije vlastním svobodným životem a vede tak s románem dialog – někdy souladný, v jiných okamžicích nesouhlasný až hádavý.

O neortodoxním přístupu Divadla Kámen k inspiraci literárním dílem píše prof. Jan Císař v této recenzi.

Těšíme se na další, podzimní reprízy. Některých představení se účastní i Jáchym Topol, který doplňuje divadelní část svým autorským čtením. První čtení je plánováno hned na 23.9.

„Je pro mě radost sledovat, jak ve hře S citem – a potom při autorském čtení – román a divadlo vzájemně interagují. Ještě nikdy jsem neměl možnost pracovat s textem, jehož čtenáři tvoří podstatnou část publika. Hrát si s touto veličinou je vzrušující a reakce diváků a jejich následné komentáře nesmírně zajímavé,“ říká režisér Petr Odo Macháček.

„Mám tady daleko menší trému, protože jsem doplňkem divadelního představení, za které nese odpovědnost Odo Macháček a jeho ensemble. I díky tomu mě čtení tady vyloženě baví,“ říká spisovatel Jáchym Topol.

Tvůrci inscenace si román CČ oblíbili natolik, že na listopad připravují další hru, kterou inspiruje. Název bude „Poříčská madona“. „Bude úplně jiná než S citem. Po všech stránkách. Obě hry bude spojovat jen překrásné bahnité, žabincovité Posázaví a hlavní postava uhrančivé posázavské najády Světlany.“

https://www.divadlokamen.cz/s_citem

Autor článku: Helena Macháčková