18.12.2004 00:00

Pohádka do dlaně na jevišti Slováckého divadla

K šesti večerním premiérám na hlavní scéně nabízí Slovácké divadlo každoročně i sedmou – určenou především dětem. Její první uvedení připadá vždycky na druhý svátek vánoční. Ani letos tomu nebude jinak. Režisér Ladislav Pešek pro nejmenší diváky nastudoval Pohádku do dlaně Ivy Peřinové.

Dramaturgie Slováckého divadla vybírá tituly pro nejmenší diváky s důkladnou pečlivostí a podle jasného klíče, který funguje několik let a divadlu se velmi osvědčil. Klasickou pohádku vystřídá moderní příběh, častokrát z pera autorů blízkých Slováckému divadlu a naopak. V minulých letech divadlo uvedlo ErbenovaDlouhého Širokého a Bystrozrakého, Červené střevíčky Hanse Christiana Andersena a další. Novější příběhy reprezentovala například pohádka Jak se bubnuje na princezny Vojtěcha Vackeho nebo „kocouří detektivka“ Kocour Holmes a Kocour Watson Františka Petráka a Michala Zemana.„Hrát pro nejmenší diváky je velmi důležité. Pokud pomineme fakt, že se děti naučí navštěvovat divadlo, pak je neoddiskutovatelné, že nejmenší diváci objevují svět pro ně doposud neobvyklým způsobem – v magickém prostředí divadelního hlediště se všemi kouzly, které k němu patří,“ obhajuje uvádění pohádek dramaturgyně Slováckého divadla Iva Šulajová.

Letos volba padla na současnou hru Ivy Peřinové s názvem Pohádka do dlaně. Děti se v ní potkají s Hercem, se kterým si pohrávají roční obdob – tedy jaro, léto podzim a zima. Celé dobrodružství je doprovázeno pohádkovým vyprávěním o dvou Anežkách s nečekaným rozuzlením a doplněno několika veselými písničkami. Ty budou herci hrát na jevišti živě. „Pohádka do dlaně bude pod režijní „taktovkou“ Ladislava Peška veselou a hravou inscenací. Diváci si jistě budou zpívat či pobrukovat písničky Josefa Fojty, které zazní „naživo“, nebo budou obdivovat barevnou a vtipnou scénografii Evy Jiřikovské. Pohádka bude také díky všem hereckým představitelům plná energie, humoru, ale taky ponaučení,“ dodává dramaturgyně Pohádky do dlaně Hana Hložková. Režisér Ladislav Pešek svěřil hlavní roli Jiřímu Hejcmanovi, v dalších úlohách se kromě Michlíčkové představí Helena Jará, Pavel Majkus, Monika Horká, Jitka Josková a Tereza Novotná.

Premiéra Pohádky do dlaně proběhne ve Slováckém divadle v neděli 26. prosince od 15.00 hodin. Následné reprízy mohou zhlédnout děti a jejich rodiče a prarodiče 27., 28. a 29. prosince vždy od 16.00 hodin.

Více o Slováckém divadle na: www.slovackedivadlo.cz

sd@uh.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti