11.05.2001 00:00

PONEC – stálá taneční scéna v Praze

PRAHA 3 Žižkov 10. května PN - Během probíhající rekonstrukce bývalého kina Ponec na Žižkově proběhnou festivaly Česká taneční platforma a Tanec Praha 2001, které otevřou brány historicky první stálé taneční scény v metropoli. Novinářům to řekla ředitelka pořádajícího občanského sdružení Tanec Praha Ivona Kreuzmannová. "Při všech akcích zajistíme bezpečnost návštěvníkům i umělcům," ubezpečila ředitelka.

První z nich, Česká taneční platforma bude věnovaná mladým umělcům a proběhne od 12. do 14. května. "Do Prahy přicestují dvě desítky zahraničních tanečníků z Francie, Holandska a Dánska. V doprovodných programech, které poběží v Duncan Centru v Braníku, vystoupí vycházející hvězdy českého tanečního nebe, jako například Kristina Lhotáková.

Program letošního ročníku festivalu Tanec praha 2001, plánovaného na červen, je atypický. "Jedenáctidenní přehlídka je vlastně učebnicí postmoderního tance a pouze jediné představení bude reprízováno," připomněla ředitelka. Největším lákadlem bude třídílný večer kanadské umělkyně Marie Chouinard, představující retrospektivu její tvorby od 70. let, který se uskuteční ve Státní opeře Praha 27. června.

Vlastní rekonstrukce třicet let chátrající budovy prvorepublikového biografu Ponec začala počátkem letošního roku, kdy dělníci odstranili střechu a za pomoci ocelových nosníků celý objekt zvýšili o jeden metr. Do foyeru vestavěli patro pro divadelní klub přístupný veřejnosti po ocelovém točitém schodišti. Podsklepením sálu vznikl prostor pro kotelnu i vzduchotechniku, a jeviště získalo propadlo. Těsně přiléhající garáž se během příštího měsíce přemění na šatny pro umělce a sociální zázemí.

Výsledkem celkové rekonstrukce v hodnotě patnácti miliónů korun bude sál pro stovku diváků s možností flexibilních úprav a přes 100 metrů čtverečných velké jeviště, které tanečníci využijí také ke zkouškám a tréninkům.

"Na podzim počítáme s uvedením pěti až šesti celovečerních premiér domácích choreografů, plánujeme spolupráci s uměleckými školami, aby si budoucí absolventi vyzkoušeli práci v profesionálním prostředí," řekla. V budoucnosti by se divadlo Ponec mělo stát centrem moderního umění v širším smyslu, které propojí současné tanečníky s výtvarníky, literáty, filmaři a hudebníky.

Zdroj: Ceskenoviny

Autor článku: redakce