03.04.2023 14:08

Přehlídka českého tance – Česká taneční platforma již zná ocenění

Česká taneční platforma každoročně představuje výběr nejzajímavějších děl, která se zrodí na poli současného tance v České republice. Není jen přehlídkou skvělých tanečních inscenací, ale i příležitostí, kdy se na český tanec přijedou podívat zahraniční profesionálové z celého světa.

Letošní 29. ročník proběhl na sedmi pražských scénách v termínu 30. 3. – 2. 4. 2023 za hojné účasti zahraničních hostů. Velká diverzita a vysoká kvalita vybraných děl rezonovala i u širokého publika. Z devíti vybraných inscenací hlavního programu ocenila mezinárodní porota dvě naprosto odlišná díla: Mikrosvěty Jazmíny Piktorové a Sabiny Bočkové, které zároveň získaly i Cenu diváka, a Thin Skin Elišky Brtnické. Cenu Českých center získala Martina Hajdyla Lacová za svůj výjimečný výkon v inscenaci Soft Spot. Special mention, tedy zvláštní ocenění poroty, putují dvěma dalším osobnostem: mimořádně talentované mladé tanečnici Dianě Khrushch a světelnému designérovi Tomáši Morávkovi.

Mezinárodní porota vyzdvihla komplexnost obou oceněných děl ve všech složkách (koncept, interpretace, choreografie, práce s objekty a prostorem, hudba, zvuk, kostýmy, světelný design). Ocenění tvůrci získávají tvůrčí rezidence ve Studiu Krenovka a v Rezi.dance Komařice.

 „Pro mě je platforma každoročním svátkem setkávání, prohlubování partnerství ředitelů divadel či festivalů s umělci, kteří působí na naší scéně bez ohledu na to, zda se tu narodili nebo sem přišli ze Slovenska, Francie, Německa a loni nově z Ukrajiny. Za jejich tvorbou jsou silné osobní příběhy, které rezonují,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka pořadatelské organizace Tanec Praha.

Do letošního ročníku se přihlásilo 34 děl, z nichž odborná Dramaturgická rada vybrala 9 nejzajímavějších do hlavního programu a řadě dalších umělců dala příležitost v jiných formátech, např. Artist Trips, Meeting Room či Discussions & Brunch. Mezinárodní porotu tvořilo pět ze šesti členů Dramaturgické rady (Yvona Kreuzmannová, Marta Ljubková, Markéta Málková, Jitka Pavlišová a Markéta Perroud), které doplnilo pět zahraničních osobností, jmenovitě: Roberto Casarotto, nový spoluředitel platformy Aerowaves, Anna Kalita, manažerka Lublin Dance Theatre, Catja Loepfe, ředitelka Tanzhaus Zürich, Freddie Opoku-Addaie, ředitel Dance Umbrella London a Samme Raeymaekers, ředitel Dansens Hus Oslo.

Už jen tato jména naznačují, že platforma znamená pro český tanec skutečnou bránu do světa. Na Českou taneční platformu přijelo 85 návštěvníků ze zahraničí a více než 40 z ČR. Vznikají tak pozvání našich umělců do zahraničí i regionů a zároveň se blíže navzájem poznávají umělci působící v ČR.

V třídenním hlavním programu 30. 3. - 1. 4. 2023 viděli diváci 9 děl (abecedně):

  • Anomalie - Eva Urbanová / body2022
  • Boom vol.2 - Cirk La Putyka
  • Mikrosvěty - Jazmína Piktorová & Sabina Bočková
  • PRIMA - Viktor Černický
  • Seismic - Marie Gourdain & Felix Baumann
  • Soft Spot - ME-SA / Adrienn Hód, Martina Hajdyla, Soňa Ferienčíková
  • TETSU - The Energy That Shapes Us - Peter Šavel, mimoOs a kol.
  • Thin Skin - Eliška Brtnická a kol
  • Together Alone - Yana Reutova

Jedno vybrané dílo, INSECTUM in...Prague Terezy Ondrové a Silvie Gribaudi, bylo k vidění až v neděli, 2. 4. po platformě, z důvodu disponibility umělkyně.

https://tanecniplatforma.cz/

Autor článku: Markéta Faustová, foto: Thin Skin, Adéla Vosičková