18.02.2022 10:16

Portál online divadla se rozšiřuje za hranice Česka, na Ukrajině nabídne nejlepší ukrajinská i zahraniční divadla

Původně česká divadelní streamovací platforma Dramox nově funguje také na Ukrajině a nabízí představení ukrajinských divadel z celé země. Mimo jiné i těch největších ukrajinských divadel, například Národního divadla Ivana Franka nebo Národní divadlo opery a baletu ve Lvově. Nechybí ani loutková představení z Oděsy, mezinárodními cenami ověnčené divadlo Dakh nebo Divadlo 360 stupňů. Celkově Dramox na Ukrajině startuje se 16 spolupracujícími scénami a více než 40 představeními. 

„Ve spolupráci s divadly z celé Ukrajiny spouštíme Dramox, aby lidé i mimo velká ukrajinská města mohli strávit čas se skvělým divadlem. Doufali jsme, že Dramox budeme spouštět v době doznívající pandemie a divadla se budou plnit diváky. Chceme podpořit ukrajinská divadla a ukrajinskou kulturu, zasaženou dlouhou pandemií a hrozícím útokem Ruska na jejich zemi,” komentuje spuštění služby spoluzakladatel Dramoxu Martin Zavadil. „Stejně jako v Česku chceme, aby lidé mohli trávit s divadlem krásné chvíle a zároveň podpořili své oblíbené scény,” dodává. První divadelní představení z Ukrajiny už nabízí Dramox i s českými titulky. Například kyjevské Divadlo 360 stupňů a jejich představení Plášť, Kamenný pán domu, nebo malé divadlo Golden Gate Theatre. Na vytvoření českých titulků k dalším ukrajinským představením portál pracuje a jejich nabídku bude neustále rozšiřovat.

Stejně tak jako v Česku bude Dramox na Ukrajině fungovat na principu předplatného. Měsíční předplatné stojí 299 hřiven, cena ročního je 2990 hřiven. Sledováním představení ukrajinských divadel na Dramoxu podpoří sami diváci z Ukrajiny i celého světa ukrajinskou kulturu, protože polovina předplatného půjde divadlům, tvůrcům a hercům na stejném principu jako v Česku nebo na Slovensku. Konkrétní divadlo navíc můžou diváci podpořit napřímo. V Česku platforma necelý rok a půl po svém spuštění vybrala pro tuzemská divadla 12 milionů korun.

Dramox minulý podzim odstartoval druhou sezonu tím, že rozšířil obsah o divadelní záznamy napříč světovou tvorbou. Nabídka se rozrostla o záznamy baletů, oper i dramat, mezi kterými jsou i inscenace Théâtre de la Ville z Paříže nebo Královské opery ve Versailles. Na Dramoxu najdou diváci také Anglický národní balet, balet Labutí Jezero Norského Národního baletu nebo Magickou flétnu největší německé opery Festspielhaus Baden-Baden. Obsah rozšiřuje každé dva týdny o česká i zahraniční představení.

Právě pomoc divadlům s digitalizací v kontextu evropského divadla je pro Dramox dlouhodobým cílem, jehož dalším krokem je spolupráce s divadly na Ukrajině. „Aktuálně se plně soustředíme na úspěšné spuštění na Ukrajině, tak jako se nám to podařilo v České republice. Jakmile se nám to povede, plánujeme začít i v dalších zemích, abychom nadále rostli a budovali z Dramoxu místo, které bude synonymem pro divadlo online,” uzavírá další ze zakladatelů služby Radim Horák.

 

Autor článku: Kristýna Sudková; Foto: Dramox