24.06.2021 13:45

Poslední novinkou sezony Tylova divadla v Plzni bude Neapolská choroba

Hra dramatika, scenáristy a novináře Karla Steigerwalda Neapolská choroba bude poslední novinkou, kterou v letošní, pandemií koronaviru poznamenané sezoně uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Inscenaci popisovanou jako tragigroteska o nemocech mocných i bezmocných, uvede divadlo v režii herce a scenáristy Břetislava Rychlíka poprvé 25. června ve Velkém divadle. Slavnostní premiéra je naplánována na 8. září, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Martina Drbušková. S divadelní sezonou se diváci mohou rozloučit také v Novém divadle operou Carmen nebo v on-line cyklu záznamem Prodané nevěsty.

Neapolskou chorobu napsal Steigerwald v roce 1984, před diváky se dostala o čtyři roky později, kdy byla uvedena Ivanem Rajmontem v Žižkovském divadle, řekla Drbušková. Završuje autorovu volnou tetralogii a navazuje na díla Dobové tance, Foxtrot a Tatarská pouť, která se v roce 1989 v režii Jana Buriana představila i v Plzni. Na rozdíl od předchozích her volného cyklu je Neapolská choroba fikcí odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě, jež zásadně změnila přirozený chod světa.

„Tato bolestná i nesmírně vtipná groteska byla napsána v době, kdy o nemoci dnešních poměrů nebylo nic známo. Do našeho repertoáru jsme ji vybrali již na jaře minulého roku, snad také ovlivněni vlastními pocity ze začínající pandemie. Přestože výchozí situace tohoto díla je jiná, tušili jsme, že může dostat nové a neočekávané konotace," uvedl dramaturg Zdeněk Janál. Děj diváky zavede do podřadné lesní kliniky. Vysoce postavený Komoří si tam přijede léčit obyčejný průjem, který si z moci své funkce diagnostikuje sám jako interesantní pohlavní chorobu.

V hlavních rolích se představí Pavel Pavlovský, Martin Stránský, Zdeněk Hruška, Jan Maléř, Jana Kubátová a další.

Autor článku: ČTK: lap, hj; Foto: Irena Štěrbová

Poslední novinkou sezony Tylova divadla v Plzni bude Neapolská choroba

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.