10.05.2012 10:13

Poslední premiérou sezony Horáckého divadla bude fraška Terasa

V jihlavském Horáckém divadle bude poslední novinkou této divadelní sezony tragikomedie o partnerských vztazích Terasa, jejímž autorem je francouzský filmový scenárista Jean-Claude Carriere. Hru se souborem připravuje hostující režisér Ivan Rajmont. Absurdní příběh z pařížského bytu uvidí jihlavští diváci na velké scéně divadla v premiéře v sobotu.    

Rajmont hostuje v Jihlavě poprvé. Hru divadlu sám navrhnul, protože ji považuje za vhodnou pro práci na začátek s herci a pro oblastní divadla. "Má to jednu scénu, není tam moc herců a dá se soustředěně pracovat. A je to vtipné," zdůvodnil.    
Zápletka hry je vcelku jednoduchá. V jednom pařížském bytě s terasou se rozchází milenecký pár a do toho se vměšují návštěvníci, kteří si chtějí jejich byt pronajmout. "O ničem jiném to není. Ale co je na tom krásné, je, že se vyjevuje svět, který je postavený na hlavu, je zvláštní, je divný. Lidi toho na sebe spoustu řeknou a to nás zajímá," uvedl režisér.    
Ve svém textu Carriere použil sedm různorodých postav. V Jihlavě tyto role ztvární Tereza Otavová, Zdeněk Stejskal, Lenka Schreiberová, Petr Soumar, František Mitáš, Taťána Schottnerová a Milan Šindelář.    

Carriere patří k nejlepším současným francouzským dramatikům. Proslul především jako filmový scenárista. Spolupracoval s režiséry, jakými jsou Luis Buňuel, Andrzej Wajda či Miloš Forman. Terasa je jeho nejznámější hrou, za kterou získal v roce 1999 prestižní cenu Moliére.    

Terasa bude osmou a poslední premiérou letošní 72. divadelní sezony Horáckého divadla. Nastudována byla v překladu Matyldy a Michala Lázňovských a v dramaturgii Marie Procházkové. Autorem scény připomínající studený bílý byt nedotknutý bydlením je Martin Černý, kostýmy navrhla Kateřina Štefková; oba tvůrci v Jihlavě hostují. Premiéra začíná 12. května v 19:00.

Horácké divadlo Jihlava: Terasa

Autor článku: ČTK: vst, dr, foto: Horácké divadlo

Poslední premiérou sezony Horáckého divadla bude fraška Terasa