17.05.2023 11:43

Poslední premiérou sezóny v D21 bude Pěna dní

Poslední květnový víkend bude v pražském nezávislém Divadle D21 patřit premiérovému uvedení nové adaptace Vianovy PĚNY DNÍ. Jejím autorem i režisérem v jedné osobě je současný umělecký šéf Jakub Šmíd, který tím své působení na této komorní vinohradské scéně oficiálně zakončí. 

Divadelní režie Jakuba Šmída, a to nejen na jevišti D21, spojuje výrazná výtvarná a vizuální stránka, vyhraněná hudební dramaturgie i osobitý či překvapivý výklad textu, postav, situací… U adaptací často dochází k výraznému posunu, nikdy ale nejde proti smyslu předlohy. Lze očekávat, že nejinak tomu bude i u PĚNY DNÍ. Svou vlastní adaptaci vystavěl na propletených osudech a vztazích pěti nejvýraznějších postav z románu. Ten napsal slavný francouzský spisovatel, novinář a hudebník Boris Vian v roce 1947, ovlivněn surrealismem, existencialismem, vlastním mládím, jazzem a možná i všeobecnou frustrací po 2. světové válce, jakkoliv není v románu doslovně tematizována.

Ve strhujícím příběhu o lásce, mládí, „sladkém životě“ i pádu na dno uvidíte nové členy souboru Jakuba Jelínka a Michala Krause, dále coby stálého hosta D21 Jaroslavu Koškovou, a zakládající členy divadla Stelu Chmelovou a Petra Pochopa. Scénografkou inscenace je Lenka Hollá a pod hudbou je podepsán Zdeněk Dočekal, kteří oba spolupracují s touto scénou i režisérem pravidelně.

„Protože naše publikum je mladé bez ohledu na věk, jak rádi říkáme, rozhodli jsme se nabídnout mu další příběh z kategorie, které se říká young adult. Půjde o zkoumání fenoménu vstupu do dospělého života zase z jiného úhlu pohledu, než je tomu u nás kupříkladu v Kafkově AMERICE. Tentokrát budeme o něco romantičtější! Zmíněný Vianův román uvidíte v nové adaptaci režiséra a našeho uměleckého šéfa, Jakuba Šmída, který se touto premiérou s naším divadlem po šesti letech rozloučí. Čeká nás tudíž vlastně dvojité završení sezóny ve znamení AMPUTACE SRDCE. Všichni ale upřímně doufáme, že to loučení bude spíš symbolické povahy a Kuba se k nám za nějaký čas vrátí třeba v roli hostujícího režiséra.“, říká dramaturgyně divadla Kristýna Čepková.

Třetí a poslední titul, který tedy podle dramaturgie divadla spadá do tématu letošní sezóny AMPUTACE SRDCE, by podle slov uměleckého šéfa měl v dlouhodobé dramaturgické linii volně navazovat například na inscenaci Utrpení mladého Werthera. Premiéru bude mít v pátek 26. května ve velkém sále.


Boris Vian / Jakub Šmíd: PĚNA DNÍ
„Ty by ses chtěl zamilovat. On by chtěl taky. My bychom chtěli, vy byste chtěli, oni by se taky chtěli zamilovat!“

Hrají: Stela Chmelová, Jaroslava Košková j. h., Jakub Jelínek, Michal Kraus, Petr Pochop
Režie: Jakub Šmíd
Dramatizace: Jakub Šmíd
Dramaturgie: Kristýna Čepková
Hudba: Zdeněk Dočekal
Scéna a kostýmy: Lenka Hollá
Light design: Magdalena Klára Hůlová
Produkce: Hana Mathauserová
Fotograf inscenace a plakátu: Michaela Škvrňáková

PREMIÉRA: 26 .5. 2023, PRVNÍ REPRÍZY: 27. 5. a 17. 6. 2023

https://www.divadlod21.cz/repertoar/pena-dni

 

Autor článku: Kristýna Čepková