16.10.2015 10:57

Poslední přenos sezóny RSC Live ukáže nejakčnější Shakespearovu hru, Jindřicha V.

Šest set let uplyne 25. října 2015 od slavné bitvy u Azincourtu, v němž v rámci tzv. stoleté války anglický král Jindřich V. na hlavu porazil početnější francouzské vojsko. Čtyři dny před tímto výročím jedno z největších vítězství anglické historie připomene v kinech přímý přenos nové inscenace hry, díky níž si tuto událost pamatuje nejen každý britský školák. Shakespearova Jindřicha V. uvidí v posledním přenosu 1. sezóny Royal Shakespeare Company Live živě ze Stratfordu nad Avonou ve středu 21. října od 19.45 diváci v pražském kině Aero. Ze záznamu novinku britské Královské shakespearovské společnosti promítnou koncem listopadu kina Elektra (Luhačovice) a Radotín (Praha), v prosinci Kotva (České Budějovice) a Art (Ostrava) a v únoru Bio Central (Hradec Králové).
 

Nejakčnější Shakespearova hra

Panovníka, který dal definitivně sbohem svému divokému mládí a přátelství s Falstaffem a svou zemi chce sjednotit pomocí války s Francií, si zahrál Alex Hassell. Ten se v roli stejného muže na jevišti Royal Shakespeare Theatre ve Stratfordu už objevil, v úspěšných inscenacích obou dílů Jindřicha IV. Ty, stejně jako nyní Jindřicha V., režíroval Gregory Doran, současný umělecký šéf RSC. Shakespearovu historickou tetralogii, již Jindřich V. završuje, Doran zahájil v roce 2013 Richardem II. s Davidem Tennantem. Celý cyklus se bude v prosinci a lednu uvádět v londýnském Barbicanu, současném domově Hamleta s Benedictem Cumberbatchem.

Shakespearova historická dramata ovšem fungují i nezávisle na sobě. Jindřich V., který se převážně odehrává v předvečer a během bitvy, patří k nejakčnějším Shakespearovým kusům, ač končí jako romantická komedie. Text meditující nad vlastnostmi dobrého vojevůdce a slávou i hrůzou války se dá interpretovat jako dílo propagující vlasteneckou morálku i jako protiválečné varování, jak ve svých filmech ukázali Laurence OlivierKenneth Branagh. „Podle mě to je ale hlavně hra o tom, jaké to je jít do války. Jakou cenu za to zaplatíte. Jedná se o mimořádnou debatu o válce,“ myslí si Doran. „Částečně to je také hra o člověku, který se ocitne v pozici, na níž se necítí připraven. Trochu tu připomíná osud nějakého superhrdiny. Jindřich hraje roli heroického bojovníka, protože si myslí, že to od něj lidé chtějí,“ doplňuje ho Alex Hassell.

★★★★

Ačkoliv atmosférické projekce Stephena Brimsona a světelný design Tima Mitchela diskrétně určují místa dění, akce se odehrává na převážně holém jevišti, kde Shakespearova slova mohou dýchat svým kouzlem. Velké břemeno tak na sobě nese herec Alex Hassell, který tu přesně zachycuje svědomí krále. …Viděl jsem jen málo inscenací Jindřicha V., které tak jasně apelovaly na naši představivost. (Michael Billington, The Guardian)

www.vicnezfilm.cz 

www.divadlovkine.cz


Autor článku: zuzana.rausova@aerofilms.cz

Poslední přenos sezóny RSC Live ukáže nejakčnější Shakespearovu hru, Jindřicha V.