05.04.2006 00:00

Pozvánka do Galerie Langhans na přednášku Herci a pěvci z Ateliéru Langhans

Vážení přátelé, srdečně Vás zveme do Langhans Galerie Praha na přednášku Mgr. Taťány Součkové

Herci a pěvci z Ateliéru Langhans

ve čtvrtek 6. dubna od 17 hodin, vstup včetně celé výstavy Paměť 60,- / 30,- Kč.

Langhans Galerie Praha, Vodičkova 37, Praha 1.

Na fotografiích jsou zachyceni Lída Baarová a Artur Emil Longen (© Nadace Langhans)

Přednáška je součástí doprovodného programu k výstavě Paměť, která je v Langhans Galerii otevřena do 7. května 2006 (út–ne 12–18 hodin).

Jde o čtyři projekty, které se napříč dobou i výtvarnými postupy vztahují k fenoménu paměti a archivu. Vystaveny jsou fotografie z Langhansova archivu – portréty herců naší divadelní a filmové scény z let 1890–1943, dále netradiční rodinný archiv holandského inženýra, fotografa amatéra Leo Polhuise (1928–1991) v rámci projektu Private Domain Petera Hellemonse. Srbsko-francouzský umělec Mihael Milunović (nar. 1967) prezentuje znovunalezené fotografické obrazy, které jsou příspěvkem k pátrání po možných interpretacích obrazů minulosti. Nejmladší generaci reprezentuje Dušan Skala (nar. 1979) se svým video-projektem, ve kterém pracuje s rodinnými archivy.

Historie

Fotograf Jan Langhans, podnikatel, vynálezce a zároveň vizionář, se roku 1880 usídlil v domě v pražské Vodičkově ulici 37. Zanedlouho získal jeho fotoateliér pověst nejproslulejšího studia v Praze a vzkvétal po tři generace až do zestátnění v roce 1948. Na začátku padesátých let byl fotoarchiv, který tehdy čítal přibližně 1,5 miliónu skleněných desek, zničen. V roce 1991 byl palác v restituci navrácen Langhansovým potomkům a během přípravy jeho renovace bylo roku 1998 nalezeno ve sklepě přes 9 tisíc skleněných negativů jedinečné sbírky Langhansovy „Galerie osobností“. Část kulturního dědictví považovaného za ztracené, byla zachráněna. Po rozsáhlých sanačních pracích a přestavbě byl Dům Langhans v roce 2002 otevřen a o 6 měsíců později začalo provozovat občanské sdružení Pro Langhans Langhans Galerii Praha.

Se srdečným pozdravem a přáním hezkého dne

Langhans Galerie Praha

Zdroj: Ondřej Černý, Divadelní ústav

Autor článku: redakce