02.09.2005 00:00

Pozvánka na 15. Přelet nad loutkářským hnízdem

Letošní Přelet nad loutkářským hnízdem se uskuteční 4.–6. 11. 2005 v Praze, v Divadle Minor a ve Studiu Ypsilon. Opět nabídne průřez tvorbou amatérských souborů a profesionálních divadel a skupin.
Vedle nejinspirativnějších českých inscenací uplynulé loutkářské sezóny jsme se pro patnáctý Přelet rozhodli pozvat i zahraniční soubory. Za zlatý hřeb přehlídky považujeme Hamleta Stuttgartského divadla Figurentheater Wilde & Vogel. Tato inscenace sice již v České republice hostovala, a to na Loutkářské Chrudimi (2000) a na Ostravském Spectaculo Interesse (2003), ale její kvality nás přesvědčují o jejím opětovném pozvání, tentokrát do Prahy. Dále jsme pozvali někdejší absolventy DAMU – Katarinu Aulitisovou a Lubomíra Piktora, tedy Divadlo Piki z Pezinku. Zahrají pražskému publiku pohádku Kámoš obor na motivy příběhu Roalda Dahla. Posledním zahraničním hostem bude András Lenárt z Budapešti. Zahraje se svými miniloutkami svůj pohled na stvoření světa v miniscéně v miniinscenaci trvající 20 minut. (Inscenace se odehraje čtyřikrát, aby ji mohlo shlédnout co nejvíce diváků.) Lénártovu inscenaci doplní Hana Voříšková z Chocně se svou Grónskou písničkou pro jednoho až dva diváky, s kterou dobývá jeden festival za druhým.
Přelet nad loutkářským hnízdem je však především národní přehlídkou, proto na jeho jubilejním ročníku uvidíme i královéhradecký DRAK, plzeňské Divadlo Alfa, Střípek a Pachýře z Pačejoffa, Naivní divadlo Liberec, pražský Minor, kladenský Lampion, DDDD ZUŠ Děčín, ZUŠ Žamberk a další.
Součástí přehlídky bude, vedle valné hromady Českého střediska UNIMA, i diskuse o současném loutkovém divadle, které se zúčastní i zahraniční hosté.
Na Přeletu bude i letos udělena cena Českého střediska UNIMA Erik, a to již podeváté.
Přelet nad loutkářským hnízdem pořádá České středisko UNIMA ve spoluprací s časopisem Loutkář, hl. m. Prahou, International Visegrad Fund a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

Autor článku: Loutkář