27.07.2021 10:03

Pozvánka na festival Letní divadlo v Grébovce 2021

Zveme Vás na druhý ročník události Divadla Marianny Arzumanové - Letní divadlo v Grébovce 2021 v překrásném novorenesančním prostoru Grotty v Havlíčkových sadech. Od 6.8. nabízíme divákům 8 večerních představení každé srpnové úterý a pátek vždy od 20 hodin. Patronát nad událostí převzal světově uznávaný klavírní virtuóz, maestro Jevgenij Kissin.

Více informací na www.divadloma.cz


Letní divadlo v Grébovce 2021 je mimořádná kulturní událost, konající se druhým rokem v překrásném novorenesančním prostoru Grotty v Havlíčkových sadech. První ročník události se uskutečnil v létě 2020 a přispěl k oživení kultury na Praze 2 po několikaměsíčním uzavření divadel z důvodu opatření proti pandemii. Divadlo MA připravilo pro občany Prahy tři rozličná divadelní představení pod širým nebem zdarma, jako malou satisfakci za absenci kulturního života. Návštěvnost se pohybovala okolo 130 diváků a akce vzbudila velmi pozitivní ohlas, viz titulní strana Novin Prahy 2:

V létě 2021, zde Divadlo MA otevře svou divadelní scénu. Divadlo v září minulého roku otevřelo vlastní divadelní scénu - Divadlo MA, kterou vybudovalo v Žitné ulici 41. Po následujících 8 měsících s uzavřenými divadly, Divadlo MA nabízí divákům 8 večerních představení, včetně zcela nové divadelní hry Polyfonie.Čechov.cz. V Grottě se bude hrát každý pátek a úterý od 20:00 v období od 6. do 31. srpna. Přesný program, viz níže. Patronát nad událostí převzal světově uznávaný klavírní virtuóz, maestro Jevgenij Kissin. Akce se koná za podpory Městské části Praha 2 a pod záštitou místostarosty, Ing. Jaroslava Šolce. Myšlenkou akce, která se zrodila v hlavě ředitelky Divadla MA Marianny Arzumanové, je přinést divadlo do unikátního venkovního prostoru a vynahradit lidem mnoho měsíců strávených zcela bez divadla.

Divadlo MA je pražské nezávislé divadlo s vlastní divadelní scénou na hranici Prahy 1 a Prahy 2. Příběh divadla začala režisérka a herečka Marianna Arzumanová na podzim roku 2013 v divadle D21 s premiérou představení Buenos Aires, vystupte! Opakovaně plné hlediště se nechávalo unášet osudy Evropanů v Argentině čtyřicátých let. Divadlo Marianny Arzumanové tehdy hostovalo kromě divadla D21, také v divadle Na Prádle anebo na malé scéně Divadla na Vinohradech. Dnes má Divadlo MA, jak se nyní jmenuje, profesionální charakter a po několika sezónách úspěšného hostování v Divadle v Celetné a krátkém hostování v Divadle v Řeznické otevřelo v září 2020 vlastní stejnojmennou domovskou divadlení scénu v Žitné 41 – Divadlo MA.

V období druhé vlny pandemie od října do května letošního roku vysílalo online 5 svých představení, vytvářelo podcastové vysílání (hosty byli např. Marek Hilšer či Jitka Molavcová) a představilo také novou hru.

Svou první komedii Polyfonie.Čechov.cz, Divadlo MA uvede veřejně poprvé speciálně na scéně Grotty v rámci Letního divadla v Grébovce 2021.

V ansámblu Divadla MA působí např. Eliška Nezvalová, Jiří Krejčí, Igor Šebo, Ondřej Král, Pavlína Kročová, Matouš Zah, Jiří Valeš, Denisa Licková, Janusz Hummel, Štefan Radačovský, či Tereza Slánská.

Výjimečné zpracování her Divadla MA se opírá o metodu K. S.

Stanislavského, ruského herce, režiséra, teoretika a divadelního pedagoga. Marianna Arzumanová metodu moderním způsobem využívá i ve své akademii. Většina herců z divadla totiž prošla její výukou, kterou provozuje v pravidelných workshopech. Hlavním nástrojem je tak autenticita a divadlo začíná právě ve chvíli, kdy divák vstoupí do divadla. Ze samotného představení si má potom divák odnést především vlastní silnou emoci.

Samotná zakladatelka a režisérka divadla, Marianna Arzumanová, je absolventkou prestižní Ruské akademie divadelního umění (dříve GITIS) a pochází z rodiny vyhlášených klavírních pedagogů. Před založením divadla se věnovala Argentinskému tangu, které také mnoho let vyučovala. V jejích žilách koluje arménská, židovská a německá krev, v Praze žije od roku 2001 a je českou občankou. Marianna je autorkou několika her (Traktát o lásce, Buenos Aires, vystupte!, 13 ženských tváří aj.), v její režii vzniklo zhruba 10 inscenací, je rovněž vyhledávanou hereckou pedagožkou. Rozhovory s M. Arzumanovou a reference viz zde, či rozhovor pro pořad Babylon zde.


Program festivalu Letní divadlo v Grébovce 2021:

6. 8., 17. 8. a 31. 8  -  Zabít draka
Nadčasová filosofická pohádka, o totalitě ve všech formách a obdobích dějin od Jevgenije Švarce posloužila jako předloha a znovu ožívá v režii Marianny Arzumannové. Tentokrát ale klade důraz na současné prostředí a aktuální dění v Česku. Odkud nás drak sleduje tentokrát a v jaké podobě asi vstupuje do našich duší v moderní době? A cítíte ho vy sami jako nebezpečí nebo pevně víte, že se mu dokážete postavit?
Zabít draka vyžaduje nadměrné úsilí, nicméně zbavit společnost vnitřních pout a zabít draka v každém z nás, je úkol mnohem složitější.
Představení vzniklo v režii Marianny Arzumanové, divadelní autorky a režisérky, která mimo jiné 10 let působila jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa v Moskvě a poté v Praze.
Hrají: Matouš Zah, Denisa Licková, Štefan Radačovský, Igor Šebo, Janusz Hummel, Jiří Valeš, Jaroslav Tůma, Soňa Beaumont, Elvíra Nikitina a další.

10. 8. a 13. 8.  -  Polyfonie.Čechov.cz
Je až k smíchu, absurdní, jak se lidé navzájem neposlouchají. Od první chemické reakce mezi partnery, přes první nevěru, a dokonce ani po smrti si nerozumí. Čechov je nemilosrdný a takové lidské polyfonii se směje.
Je nepřekonatelným psychologem a nadčasovým autorem.
Autor: A. P. Čechov
Scénář a režie: Marianna Arzumanova
Překlad: Marianna Arzumanova a kolektiv
Hrají: Eliška Nezvalová, Jiří Krejčí, Pavlína Kročová, Igor Šebo, Tereza Slánská, Jiří Valeš, Janusz Hummel Ve scénáři jsou použity méně známe jednoaktovky a méně znnámé povídky A. P. Čechova.

20. 8.,  24. 8., a  27. 8.  -  Traktát o lásce Pojednání o citu, který nás doprovází v každé vteřině našeho života, který nás žene přes všechny překážky a leckdy nás přiměje dělat psí kusy. Z pohledu nezávislého pozorovatele to může být někdy velmi zábavné. A nemusí se ani jednat o onen vysněný cit mezi partnery.
Pokaždé ji prožíváme v jiné podobě: jednou je to láska mateřská, podruhé láska k tvorbě. Láska k umění a láska plná vášně… A někdy je zase láska dočista slepá.
Inscenace sleduje lásku mnoha forem a nahlíží na ni přes významné slavné scény labyrintu světové dramaturgie – od Aristofana až po Čechova. Scéna se ponoří do obrazu s velkým emočním nábojem a hned se vyjevuje další, přesně jako jsme na to zvyklí v životě. Ale kdo je režisérem? Bůh, my sami nebo snad osud? Kdo řídí naše jednání a s jakými úmysly tolik milujeme? Představení je bez kompromisů. Nepodléhá komerci.
Ani žádnému finančnímu tlaku – sděluje jen to, co je od počátků věků přímo uvnitř nás.
Autor a režie: Marianna Arzumanova
Hrají: Eliška Nezvalová, Eva Alner Jízdná/Pavlína Kročová, Denisa Licková, Tereza Slánská, Jiří Valeš, Janusz Hummel, Igor Šebo.

https://www.facebook.com/events/854700108472901

 

Autor článku: Jiří Valeš