04.10.2018 14:18

Pozvánka na multimediální výstavu Celebrating Kylián!

V roce oslav 100. let republiky uvádíme spolu s partnery multimediální výstavu, která představuje fascinující práci a osobnost nejvýznamnějšího českého choreografa Jiřího Kyliána.  

Celebrating Kylián!
11.– 25. 10. 2018, Budova B Národního divadla, nám. Václava Havla, Praha 1
​11.– 14. 10. otevřeno 13:00 – 22:00, 15.– 25. 10.  otevřeno 13:00 – 20:00

Jiří Kylián, choreograf českého původu, oslavil v minulém roce sedmdesáté narozeniny. V České republice si letos připomínáme jeho nevídanou kariéru a významný přínos pro vývoj současného tance. Kyliánovy balety v precizním provedení jsou v současnosti ke zhlédnutí na repertoáru Národního divadla v Praze, v Brně a v Ostravě. S kompletním dílem, tj. stovkou prací,  je pak možné se seznámit v Kyliánově tanečním archivu v Praze. Navíc vás aktuálně zveme na multimediální výstavu Celebrating Kylián! věnovanou této výjimečné osobnosti a přesahovému umělci.

Výstavu poprvé uvedl Nederlands Dans Theater (NDT) v haagském Zuiderstrandtheater jako součást Festivalu Celebrating Kylián!. Organizovaly ho v průběhu celého roku 2017 Holland Dance Festival, divadlo Korzo, Kylián Productions, the Zuiderstrandtheater a NDT na počest výročních sedmdesátin Jiřího Kyliána. Adaptaci této výstavy připravil Kyliánův nadační fond v Praze ve spolupráci s Baletem Národního divadla a Mezinárodním festivalem TANEC  PRAHA, pro prostory budovy B Národního divadla na nám. Václava Havla v Praze. Výstava  Celebrating Kylián! v České republice se koná za laskavé podpory a supervize NDT a  Kylián Productions  v Haagu. Její první uvedení v červnu bylo  součástí 30. ročníku Mezinárodního festivalu  TANEC PRAHA 2018, nyní je expozice otevřena v rámci slavnostní  premiéry Baletu Národního divadla Kylián  – Mosty  času. Instalace završuje první rok existence Kyliánova nadačního fondu v Praze.

Expozice představuje náhled do vývojové linie Jiřího Kyliána především jako choreografa souboru Nederlands Dans Theater v nizozemském Haagu, který umělecky vedl 30 let. Nabízí projekce ze zkoušek a představení, fotografie, grafiku , kostýmy. Navíc v malém kino sále zhlédnete taneční filmy z jeho současné tvorby. Speciální expozice přinese přehled o stopách, které Kylánova práce zanechává v našem domácím prostředí.

Další informace a překvapení v prostoru Budovy B Národního divadla mohou návštěvníka výstavy Celebrating Kylián! dovést k myšlence o pokračování a dalším vývoji v oborech nonverbálních, tance specificky.

Autor článku: Nataša Novotná, Kylian Fund Prague