04.01.2019 12:43

Pozvánka na přednášku Miroslava Kindla: Maškaráda a díl komedie…

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla si Vás dovolují pozvat na přednášku Miroslava Kindla:

Maškaráda a díl komedie…
Obrazové a grafické dokumentace festivit středoevropských Habsburků v 17. století

čtvrtek 24. ledna od 17:00, malý sál IDU, Celetná 17, Praha 1

Nejprestižnějšími a nejnákladnějšími typy dvorských festivit raně novověkého panstva byla divadelní představení neboli dramma per musica, dramma musicale či specifičtější holdovací formy jako serenata, festa teatrale, componimento per musica, servizio di camera, applauso per musica ad. Na realizaci dvorských slavností se podílelo velké množství umělců různého zaměření. V průběhu 17. století sledujeme strmý růst počtu zaměstnanců a příznivců císařského dvora ve střední Evropě, zabývajících se tvorbou a dokumentací slavností. Již z druhého desetiletí 17. století máme dochovány jak textové přepisy představení ve formě libret a komentářů v korespondenci, tak grafické přepisy ve formě mědirytových tisků. Druhá polovina století je vedle rozsáhlého fondu grafiky bohatá i na obrazové přepisy – takzvaný portrait historié.

Mgr. Miroslav Kindl, Ph.D. je absolventem oboru dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Nyní působí v Muzeu umění Olomouc jako vedoucí oddělení Arcidiecézní muzeum Olomouc, kurátor nizozemského malířství a Zámecké obrazárny Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Na Katedře dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci přednáší dějiny nizozemského malířství od 15. do 17. století. Specializuje se na nizozemské malířství, slavnosti a ceremonie 17. století a sběratelství 17. století.

www.idu.cz
http://www.teatrologie.cz/

Autor článku: IDU

Pozvánka na přednášku Miroslava Kindla: Maškaráda a díl komedie…

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.