08.10.2021 08:15

Pozvánka na přednášku: Pospa v exilu. Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla si vás dovolují pozvat na přednášku Kláry Hanákové: Pospa v exilu. Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila. 

čtvrtek 21. října od 17:00
IDU, pobočka Nekázanka 18

Klára Hanáková představí svoji knihu POSPA… Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila, věnovanou jednomu ze zakladatelů legendárního brněnského Divadla Husa na provázku. Podrobněji přiblíží méně známou etapu Pospíšilovy tvorby, a sice působení ve švýcarském exilu, kde se Pospíšil snažil ve zcela odlišných podmínkách ve své divadelní činnosti pokračovat, přičemž zde postupně založil i tři vlastní soubory: Compagnie-théâtre Pashahu (1981), Théâtre au Boudufil (1983–1990) a Théâtre Sphère (1985–1986). Zmíněno bude rovněž hostování v řecké Soluni a v Paříži.

Mgr. Klára Hanáková, Ph.D., teatroložka a redaktorka, je absolventkou oboru teorie a dějiny divadla Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V současné době pracuje jako provozní ředitelka Nakladatelství JAMU, kde se též věnuje výzkumné a pedagogické činnosti.

Autor článku: IDU

Pozvánka na přednášku: Pospa v exilu. Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.