26.11.2020 11:58

Pozvánka na přednášku: Propojení dramatické a postdramatické poetiky ve hrách Rolanda Schimmelpfenniga

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla si vás dovolují pozvat na přednášku Petry Zachaté
Propojení dramatické a postdramatické poetiky ve hrách Rolanda Schimmelpfenniga.

čtvrtek 17. prosince od 17:00, on-line přes aplikaci Zoom

Jeden z nejuváděnějších německých dramatiků Roland Schimmelpfennig náleží k přelomové generaci divadelníků, kteří v německojazyčném prostoru od konce 90. let 20. století přehodnocují vztah mezi postdramatickým divadlem a tradičnějšími typy divadelní estetiky. Hledání forem schopných srozumitelně, a přesto neotřele reflektovat současný svět, se odráží také v oblasti dramatu. Nové divadelní texty se na jedné straně inspirují nejrůznějšími postdramatickými postupy, na straně druhé ale začínají opět pracovat s principem dramatické reprezentace a kategoriemi figurace a narace. Schimmelpfennigovo bohaté dílo předkládá mnoho rozličných možností, jak v rovině divadelního textu dramatické a postdramatické prvky propojovat.

MgA. Petra Zachatá je redaktorkou Divadelních novin, doktorandkou na pražské DAMU a příležitostnou překladatelkou. Ve svém výzkumu se soustředí na současné české a německojazyčné divadlo a drama. Za diplomovou práci Proměny dramatické formy: Propojení dramatické a postdramatické poetiky ve hrách Rolanda Schimmelpfenniga (DAMU, vedoucí práce Zuzana Augustová) získala 3. místo v soutěži Ceny Václava Königsmarka udělované Teatrologickou společností.

ODKAZ NA ZOOM

FB UDÁLOST

Pozvánka na přednášku: Propojení dramatické a postdramatické poetiky ve hrách Rolanda Schimmelpfenniga

Zprávy

22.01.2021

Konání přijímacích zkoušek na DAMU umožní antigenní testy

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze se vzhledem k aktuální situaci rozhodla zřídit v prostorách školy pro účastníky přijímacích zkoušek na Katedru činoherního divadla místo antigenního testování na Covid-19.

21.01.2021

Podle ředitele Národního divadla jsou podmínky nového protiepidemického systému PES nereálné

Hrát pro pětinu hlediště a za podmínky povinného testování diváků je podle ředitele Národního divadla Jana Buriana za hranicí udržitelnosti. Existuje na tom podle něj shoda mezi řediteli většiny českých divadel a kulturních organizací. Zatím neoficiální nová tabulka opatření navázaných na protiepidemický systém počítá s tím, že ve čtvrtém stupni rizika by se mimo jiné i divadla mohla zaplnit z 20 procent kapacity, maximálně však 300 sedícími lidmi s negativním antigenním či PCR testem.

19.01.2021

Televize NAŽIVO uvedla 59 premiér, nyní mění koncept: od 20. ledna připravuje pořady pro další platformy

Televize NAŽIVO, kterou založily spřátelené soubory Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost HEAVEN’S GATE režiséra Viktora Tauše v reakci na loňská vládní opatření zcela omezující uvádění živé kultury, mění po dvou měsících od spuštění svůj koncept. 20. ledna končí její terestrické vysílání v multiplexu 23 a O2 TV a dále bude vlastní pořady připravovat pro jiné kanály i televize.