03.12.2018 11:47

Pozvánka na přednášku První česky zpívaná opera ve Stavovském divadle

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla si Vás dovolují pozvat na přednášku Milana Pospíšila První česky zpívaná opera ve Stavovském divadle.

čtvrtek 13. prosince od 17:00, malý sál IDU, Celetná 17, Praha 1

Přednáška pojedná o významu  prvního operního představení v Praze ve Stavovském divadle v českém jazyce (1823), kterým byla opera rakouského skladatele Josepha Weigla Die Schweizerfamilie (1809), česky Rodina švejcarská. Zabývá se interprety, recepcí v tisku a v korespondenci české vlastenecké společnosti a překladem textu od Simeona Karla Macháčka. Úvod přednášky bude věnován libretu opery od Ignaze Franze Castelliho a jeho francouzským inspiračním zdrojům.

PhDr. Milan Pospíšil, CSc. je muzikolog se zaměřením na dějiny hudby, zvláště opery 19. století, knihovník, kurátor muzejních sbírek, editor a překladatel. Působil jako vědecký pracovník Ústavu pro hudební vědu (AV ČR), poté jako kurátor v Českém muzeu hudby (NM). Od roku 2016 pracuje v Kabinetu pro studium českého divadla (IDU).

Autor článku: IDU

Pozvánka na přednášku První česky zpívaná opera ve Stavovském divadle

Zprávy

24.05.2019

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Expozice přiblíží nejdůležitější milníky v rámci výročí 100 let historie Jihočeského divadla, 200 let jeho budovy, 70 let Malého divadla a 60 let samostatných souborů opery a baletu, tedy nedozírné množství spousta dobrodružství, tisíce lidských osudů, nápadů, radostí, žalů, premiér, derniér, úspěchů i propadáků a jiných dramatických událostí.

23.05.2019

Loutkáři slaví 90 let existence UNIMA

První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek.

23.05.2019

České zastoupení na Pražském Quadriennale: mimozemšťané, spartakiáda i netradiční cestovní kancelář

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které proběhne od 6. do 16. června na pražském Výstavišti, nabídne expozice, projekty a performance ze 79 zemí. Výrazné zastoupení zde má i Česká republika. V rámci hlavní soutěžní části – Výstavy zemí a regionů – se na ostrově Štvanice představí koprodukční projekt CAMPQ, který přenese návštěvníky do mimozemského adaptačního tábora.