27.10.2022 10:54

Pozvánka na scénické čtení – Fernando de Rojas: La Celestina

Institut Cervantes v Praze a Mezinárodní festival klasického divadla Almagro vás srdečně zvou na scénické čtení tragikomedie Celestina španělského dramatika Fernanda de Rojase v překladu Eduarda Hodouška. Jedná se o klíčové dílo v dějinách španělské literatury a o bezpochyby nejvýznamnější dílo na přechodu mezi středověkem a renesancí.

Představení, v němž uvidíte obsazení vynikajících herců, mezi které patří Veronika Žilková jako Celestina, Nikol Heřmánková Kouklová jako Melibea, Ondřej Kubina jako Calisto, František Skřípek jako Sempronio a další sluhové a Sofia Katela jako Elicia a další dívky, režíruje José María Esbec Martín. Asistentem režie je Cyril Navrátil.

Celestina od Fernanda de Rojas je považována za jedno z největších děl španělské literatury a za jedno z nejvýznamnějších děl 15. století. Toto dílo, které vzniklo v období přechodu mezi středověkem a renesancí, bylo původně vydáno v 16 dějstvích pod názvem Komedie o Kalistovi a Melibee. Později se objevila druhá verze nazvaná Tragikomedie o Kalistovi a Melibee, která se skládá z 21 dějství. Nakonec se dílo šířilo pod názvem Celestina.

Fernando de Rojas (La Puebla de Montalbán, Toledo, 1470 - Talavera de la Reina, Toledo, 1541) byl španělský dramatik 16. století. Mezi svými spoluobčany byl velmi uznávaný a v roce 1538 se stal starostou Talavery. Zemřel v roce 1541 poté, co strávil většinu života v tichém odloučení od literárního světa a poté, co napsal své vrcholné dílo Celestina, považované za klíčové dílo v dějinách španělské literatury a bezpochyby nejvýznamnější na přechodu mezi středověkem a renesancí.

Foto: La Tragicomedia de Calixto y Melibea

Instituto Cervantes v Praze

Autor článku: Jesús Clavero Rodríguez; Foto: převzato z webu pořadatele